Osídlení amerických měst podle barvy pleti

28. září 2010 v 11:37 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA
Kalifornský programátor Eric Fischer vytvořil digitální mapy, které ukazují osídlení největších amerických měst podle etnických skupin. Potvrdilo se, že lidé stejné barvy pleti se shlukují do určitých čtvrtí. Někde je hranice rasové segregace velmi ostrá.

Sedmatřicetiletý programátor Eric Fischer vycházel ze sčítání lidu v roce 2000. Za každých 25 obyvatel stejného etnika umístil do mapy barevnou tečku. Bílí Američané jsou označení červeně, Afroameričané modře, Asiaté zeleně a Hispánci oranžově.

Začal v metropoli Spojených států ve Washingtonu a už tam se začaly rýsovat převážně bělošské čtvrti na západě města a černošské části na východě. "Bylo to úžasně dramatické a zajímalo mě, zda je to tak i v dalších městech," svěřil se listu The Washington Post. "Vždy jsem věděl, že jsou města takto rasově rozdělena, ale vidět to graficky, to je pozoruhodné."

Nejvíce se segregace lidí různého původu nebo barvy pletiprojevuje v Detroitu, kde je třeba podél 8 Mile Road na severu města zcela jasná rovná čára mezi čtvrtěmi, kde žijí bělošští a kde černošští obyvatelé.

DETROIT
ED2

V New Yorku je zase vidět, že tam jsou čtvrti obývané převážně jednou ze čtyř zmíněných skupin.

NEW YORK
eny3

San Francisco se naopak ukázalo být jedním z měst, kde se lidé různého původu nejvíce prolínají.

SAN FRANCISCO
esf3

Zdroj: Novinky.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.