Nobelova cena za mír 2010 - Liou Siao-po

16. října 2010 v 9:34 | Aťan |  ÚVAHY

Letošní Nobelovu cenu za mír získal čínský disident a literát Liou Siao-po, kterého v roce 2009 čínští komunisté uvěznili na 11 let za šíření Charty 08. Čína cenu vzala na vědomí a ohlásila zhoršení vztahu s Norskem.

n1

n2

n3

Liou Siao-po

Poprvé na sebe upozornil v 80. letech 20. století radikálně formulovanými studiemi o vztahu k tradici a kritikou na adresu svých současníků - spisovatelů, literárních kritiků a kolegů v akademickém světě. Jeho mnohdy ostře formulovaná vystoupení si však zároveň získávala respekt intelektuální poctivostí a upřímnou snahou do důsledků promyslet zkušenost politických kampaní 50. let a Kulturní revoluce a vyvodit z nich důsledky pro další směřování intelektuálních snah moderní Číny. Vedle časopisecky publikovaných polemik zároveň v 80. letech napsal monografii o klasické evropské filosofii.

Na jaře 1989, v době, kdy začalo protestní hnutí na náměstí Tchien-an-men, byl na studijním pobytu v USA. Vrátil se do Číny a aktivně se zapojil do protestů. Nakonec byl mezi posledními, kdo na náměstí zůstali, a pomáhal odvést zbytky protestujících do bezpečí. Po masakru na náměstí Tchien-an-men byl poprvé vězněn.

Po návratu na svobodu začal publikovat své články v zahraničí. Stal se spoluzakladatelem Nezávislého centra čínského PEN klubu, jehož je čestným prezidentem.

V roce 2008 se stal jedním ze spoluautorů a prvních signatářů Charty 08 (KLIKNI NA ČESKÝ PŘEKLAD ZDE). Dva dny před zveřejněním Charty byl Liou zatčen a držen na neznámém místě. Po roce, v prosinci 2009, se v Pekingu konal soud a 25. prosince byl Liou Siao-po poslán na jedenáct let do vězení za "podněcování k podvracení státní moci".

Uvěznění Liou Siao-poa vyvolalo ve světě desítky nesouhlasných reakcí.
Dne 11. února 2010 bylo zamítnuto Liou Siao-poovo odvolání proti rozsudku.
Dne 8. října 2010 se Liou Siao-po stal přes protesty čínské vlády laureátem Nobelovy ceny míru.

Čína se nemůže smířit s Nobelovou cenou pro disidenta Liou Siao-poa. On i jeho manželka jsou vláčeni v médiích, která se posmívají Západu a jeho údajným obavám z ekonomického a mocenského vzestupu Číny. Udělení ceny už má také první důsledky v bilaterálních vztazích mezi Čínou a Norskem.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.