Jak jsme zprasili přechod od socialismu ke kapitalismu

3. října 2010 v 18:22 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
3. DÍL - závěrečný

KLEPTOKRATICKÁ PRIVATIZACE

Ve své nejstydatější podobě přešla posttransformační ekonomika do rukou nevelkého počtu lidí, kteří pohádkově zbohatli. Vychytralé machinace sloužily většinou k přečerpání státních peněz do mafiánských struktur, jež vznikly přeměnou starých stranických sítí a bývalých bezpečnostních služeb. Na prostřené privatizační tabuli toho leželo tolik co se dalo ukrást, přičemž nikdo a nic krádeži nezabránilo. Klaus, Tošovský, Tříska... atd., to jsou jména, která budou historici za nějaký čas skloňovat ve všech pádech.

ks1

Podstatou kapitalismu jsou, jak znělo nové evangelium šířící se postkomunistickou Evropou, TRHY! A trhy znamenají privatizaci. Výprodej státního majetku ve východní Evropě po roce 1989 nemá v dějinách obdoby. Západoevropský kult privatizace, který nabíral na síle koncem 70. let, se stal vzorem pro zběsilý útěk od státního vlastnictví na Východě. Jinak toho ale měly obě tyto privatizační vlny jen velice málo společného. Vývoj kapitalismu, který se ustavil v atlantickém prostoru a v západní Evropě za poslední čtyři století, provázel zákon, instituce, pravidla a zvyklosti, na nichž bylo životně závislé jak jeho fungování, tak jeho legitimita. V mnoha postkomunistických zemích (nás nevyjímaje) byly takové zákony a instituce zcela neznámou věcí - a zaklínači "trhu bez přívlastků" (Klaus - únor 1990) tuto skutečnost nebezpečně podcenili.

Kuponová privatizace - originální projekt ČSR! :-))) Tím, že se lidem nabídla možnost koupit si akcie státních podniků, je měla tzv. "kupónovka" přeměnit na národ kapitalistů!!! Ježíííšikriste! V průběhu let kupónovka pomohla na svět hlavně mnoha skandálům a vzbudila výrazný odpor veřejnosti proti rozbujelému "šmelení" se státním majetkem. Mafiánům přitekly další milióny, zkrachovaly další a další státní podniky. Na každého "českého byznysmena", který si už stačil pro jistotu pořídit druhý domov a konto v zahraničí, připadaly statisíce nespokojených důchodců a propuštěných dělníků, pro které byl přínos z přechodu ke kapitalismu mínusový. K čemu jim jsou otevřené hranice a široký sortiment, když mají tak hluboko do kapsy? Myslel jste na to, pane bývalý guvernére České národní banky, pane Tošovský??? ...když jste za "kvalitně" odvedenou práci přebíral po celém světě jedno ocenění za druhým???

...České zemědělství kontra supermarkety, sanace bank, lichvářské hypotéky a půjčky... další si doplní asi každý sám.

Privatizace 1. díl / Privatizace 2. díl

Už jsem se v úvahách několikrát obracel k těm "mladším". Mám pro to pádné důvody: nejsou zatíženi minulostí, mají lepší přístup k informacím - a hlavně větší motivaci je použít. Jsou kosmopolitnějšími, než jejich rodiče a prarodiče.


Abych nekončil tak pesimisticky - v ČR vyrůstají nové výzkumné ústavy, jejichž výsledky by nás měly v budoucnu živit (nanotechnologie, biochemie, atd). Snad je do té doby nikdo nevytuneluje...


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.