Novodobí otroci a "ČÍNSKÝ BOOM"

13. října 2010 v 19:56 | Aťan |  ZAHRANIČÍ - politika

"Lidé v Číně pracují za drastických, nebezpečných a protizákonných pracovních podmínek," vyplývá to ze studie organizace Impactt. Tato mezinárodní organizace studuje pracovní podmínky v čínských továrnách, které vyrábějí zboží na export. Je až neuvěřitelné, co musejí lidé v Číně vytrpět pro čínský "hospodářský zázrak".

Tihle dělníci měli štěstí, zastali se je zahraniční novináři.
Ale co s nimi bude dál?

Odborníci organizace Impactt zjistili, že "etický audit" (konvenční způsoby, jak se kontrolují pracovní podmínky po celém světě, tedy nejen v Číně) je zcela neefektivní, protože se v čínských továrnách běžně falšují záznamy. "Překvapilo a zdeprimovalo nás, že od roku 1998, kdy jsme začali v Číně působit, se skoro vůbec nezlepšily pracovní podmínky pro čínské zaměstnance. Reakcí čínských továren na západní tlak ve věci etiky bylo, naučit se efektivněji falšovat záznamy."

Západní firmy (ale i ČR, co si budeme povídat) rády spolupracují s čínským průmyslem, protože v Číně existují rozvojové průmyslové zóny, kde se platí jen velmi malé daně, je tam k dispozici množství levných pracovních sil a v zemi vládne totalitní systém. Nezávislé odbory jsou v komunistické Číně zakázané.

Organizace Impactt nalezla v Číně armádu bezmocných přistěhovalců z venkova, kteří pracují až 14 hodin denně v naprosto otřesných podmínkách. Navzdory důkazům se prodávají takto vyráběné levné čínské oděvy, hračky a elektronické výrobky ve značkových supermarketech, i v těch, které se pyšní svou "etickou politikou".

Pracovníci u běžících pásů v zónách volného obchodu v jižní Číně jsou nuceni pracovat u strojů bez bezpečnostní ochrany a sprejují barvu bez ochranných masek. Často umírají při průmyslových nehodách anebo z tzv. "fromgualosi", což je čínský výraz pro smrt z přepracování.

Mezinárodní odborový svaz pracovníků v textilním, oděvním a kožedělném průmyslu se obává, že multinacionální podniky v případě pracovních podmínek "závodí o to, kdo dřív dosáhne dna". Generální tajemník tohoto odborového svazu Neil Kearney konstatoval: "Žádné levné oděvy neexistují, protože hlavní cenu za ně platí ti lidé, kteří je vyrábějí." Po návštěvě jedné čínské továrny konstatoval: "Bylo tam asi 700 dělníků. Byli špinaví, oblečení v otrhaných šatech a byli podvyživení. Stačilo je vyfotografovat na černobílý film a měli jste záběry z dickensovské Británie z devatenáctého století. Byli ubytováni v místnostech po dvanácti. Museli se ukládat do takových paland, které známe z filmů v koncentračních táborech. K mytí jim byl k dispozici jeden kohoutek se studenou vodou na balkóně. Mzda byla (v přepočtu) 40 Kč denně."

Takovéto pracovní podmínky umožňují Číně soutěžit s výrobky z rozvinutých zemí cenou, která je v průměru nižší až o 60 procent. Čína nyní dodává 90 procent celosvětové výroby hraček a dvacet procent oděvů pro Evropu. Vývoz textilu z Číny do Evropy se rychle zvyšuje. Čínské hospodářství roste rychlostí 9 procent ročně.

Proměna Číny ze zemědělské ekonomiky v průmyslový zázrak přilákala do měst 100 milionů venkovanů - bylo to největší stěhování lidí v historii. Většina těchto venkovanů pracuje v továrnách v zóně volného obchodu v říční deltě Perlové řeky. O pracovních podmínkách v těchto továrnách nejsou informace, protože tyto továrny v provincii Guangdong jsou soukromé, vzdáleny od zahraničních novinářů v Pekingu 2400 km.

Čínské úřady přiznaly, že 80 procent soukromých firem "často porušuje" zaměstnanecká práva. V Číně v poslední době dochází k dělnickým bouřím, stávkám a dokonce k únosům ředitelů podniků. "Lidé takové věci nedělají, pokud k nim opravdu nejsou nuceni," konstatoval Mick Duncan, generální tajemník britské organizace No Sweat, která bojuje proti otrocké robotě v třetím světě.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.