Pueblané - originální bydlení (NP Navaho)

3. října 2010 v 10:26 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA
p1
pm

Velká rezervace Navahů má četná překvapení. Červené pískovcové stěny kaňonu Tsegi ukrývají obydlí, v nichž kdysi pobývaly indiánské klany. V pueblu Betatakin a Keet Seel to byly třeba klany Fire, Flute a Bighorn Sheep, tedy klan "Ohně, Flétny a Tlustorohé ovce", v takzvaném Inscription house to byl klan Sand a Lizard, čili klany "Písku a Ještěrky". Tato puebla a další stavby patří pod Národní park Navaho (Navajo NM) .

Osada Betatakin - volně přeloženo znamená Dům ve stěně útesu. Pueblané ji vybudovali v obrovské jeskyni uprostřed dvě stě metrů vysoké, kolmé stěny. Z dálky působí jako obrovský balkon, v němž jsou natěsno vystavěny skalní domy. Jeskyně byla dočasně obydlená od roku 1250 a o sedmnáct let později přicházeli indiáni, kteří začali stavět kamenné domy a usadili se tu natrvalo. Betatakin postupně rostla a odhaduje se, že v roce 1286 tu žilo přibližně sto lidí. Skalní výklenek 110 m široký, 136 m vysoký a 46 m hluboký jim však poskytoval jen ubytování.

Políčka vhodná na obdělávání ležela na dně kaňonu, jímž protékala řeka. Jediným způsobem, jak se do skalních domů dostat, bylo slaňování. Podle nalezené keramiky se odhaduje, že první osadníci tu byli už před rokem 950 našeho letopočtu! Nežili tu ale trvale, spíše přicházeli a zase místo opouštěli. Je zajímavé, že před posledním opuštěním místnosti uzavřeli a do kamenných nádob si uchovali kukuřici.

Migrace byla pro tyto lidi součástí života, a tak asi nevyloučili opětovný návrat. V roce 1300 však odešli poslední osadníci a už se nevrátili. Kdo byli tito lidé, kteří se rozhodli usadit se v tak extrémních podmínkách? Bylo to pravděpodobně osm posledních klanů Hopiů, které se na určitý čas zastavily v těchto vesnicích. Jako důkaz se našlo několik nástěnných maleb, jež naznačují příslušnost ke kmenu Hopiů.

pu5
pu4
pu3
pu2

Zdroj: Lidé a Země
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.