Bohyně země Tlaltecuhtli

14. listopadu 2010 v 13:15 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

az1

Bohyně, zobrazená v poloze rodičky, údajně požírala zesnulé, jimž následně dávala nový život. Naháněla takovou hrůzu, že její znázornění Aztékové pohřbívali tváří do země. Její podoba na zmíněné desce ale byla uložena tváří nahoru.

Deska zpodobující bohyni země Tlaltecuhtli byla uložena u paty schodiště Velkého chrámu, který stál na centrálním náměstí někdejší aztécké metropole Tenochtitlánu. Pod deskou z růžového andezitu zdobeného mimo jiné červenou, okrovou, černou a bílou barvou bylo nalezeno sedm zvláštních obětin - mezi nimi kostra psa či vlka s tyrkysovými kolíčky do uší, jadeitovým náhrdelníkem a zlatými zvonečky na nohou.

Nalezené mušle z různých moří, zlaté náušnice a náhrdelníky i zvláštní dřevěné dýky, které rovněž ležely pod kamenem, podle vědců dokládají nejen rozlehlost říše, ale i to, že v blízkosti bude pohřbena velmi významná osoba.

"Bohyně Tlaltecuhtli je zobrazená s drápy na nohou i rukou, v suknici z lebek a zkřížených kostí, s hrudní ozdobou s mušlemi, což bylo vyhrazeno ženským božstvům spojeným se zemí a nocí. Jedinečné jsou i lebky na loktech a kolenou a papírové pásky ve vlasech, symboly smrti a obětování," vysvětlil ředitel Národního institutu antropologie a historie.

az2
Třicetičlennému týmu techniků se dvěma jeřáby trvalo 15 hodin než přesunul dvanáctitunový kámen bohyně země Tlaltecuhtli rozlomený na čtyři kusy. Po chybějícím středu monolitu se stále pátrá.

az3
Vzácný nález je vystaven v centru mexické metropole, v muzeu patřící k TEMPLO MAYOR ZDE. Archeologové doufají, že se jim podaří najít i panovnickou hrobku.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.