Na Zemi je víc místa, než byste čekali

18. listopadu 2010 v 20:04 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA

o1

Více než dvě třetiny planety jsou stále neosídlené, ale to by se mohlo změnit. Lidstvo v dobrém i zlém zdaleka nevyčerpalo své možnosti a světový oceán nabízí nejen rozsáhlé zdroje, ale i prostor. Na tuto skutečnost upozorňuje i futuristický koncept zelených měst v oceánu japonské společnosti Shimizu.

Plovoucí soběstačná města, která nepředstavují pro prostředí ekologickou zátěž, znějí jako pohádka. Shimizu je ale s tímto projektem blíže k uskutečnění, než s vizemi měst ve vesmíru. Teoreticky by tak mohly vzniknout celé nové státy, jakési Utopie, kde by v oblasti rovníku žily milióny lidí.

o2

Vše je založeno na propojení umělých ostrovů o přibližně kilometrovém obvodu, které připomínají listy leknínu, kde by žilo 10 až 50 000 lidí. Dalším propojováním by vznikla města. Většina obyvatel by měla pak žít v ústřední věži leknínového souostroví, která by byla vysoká jeden kilometr. Většina obydlí a zázemí by byla umístěna ve výšce nad 700 metrů, kde by panovaly i v rovníkových oblastech příjemné průměrné teploty nad 26 stupňů Celsia. Města by mohla přitom přirozeně růst.

Ústřední věž plovoucího města by pak byla obklopena loukami a lesním porostem, zatímco vnější zónu by tvořily spíše mangrovníky, pláže a laguny. Takové město by pak bylo soběstačné v produkci potravin, kde by byly plantáže jak přímo v hlavní věži, tak v okolí věže. Plovoucí města by navíc využívala pestrou škálu zelených energií - sluneční, větrnou i energii vln. Navíc by využívala recyklaci a sloužila i jako místo, kde by se zachytával a zpracovával odpad v oceánu.

o3
Umístění na rovníku je voleno i s ohledem na nižší výskyt tajfunů. Nicméně města by byla dobře zabezpečena i pro případ silných vlnobití s výškou kolem 20 až 30 metrů. Zajistit to mají silné elastické membrány, které propojí jednotlivé buňky na okraji. 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.