Stanislav Penc - archiv StB

9. listopadu 2010 v 18:31 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
pe2

V červenci 2009 Penc zveřejnil unikátní elektronickou databázi někdejší komunistické Státní bezpečnosti, která v podstatě ukazuje 20 km archiválií, které dostal ÚSTR (Ústav pro studium totalitních režimů) zřizovacím zákonem od různých státních institucí k dalšímu nakládání.

pe1
5. listopadu byl Stanislav Penc předvolán k výslechu. Za zveřejnění databázie komunistické StB asi tvrdě zaplatí. Úřad na ochranu osobních údajů ho totiž obvinil z porušení zákona na ochranu osobních údajů a hrozí mu pokuta až 15 milonů korun.

Penc měl podle Úřadu na ochranu osobních údajů nezákonně zveřejnit databázi, která obsahuje osobní data asi 770 tisíc lidí. Obviněný aktivista ale tvrdí, že se podle platné legislativy na archiválie, vzniklé činností StB, ochrana osobních údajů nevztahuje. O databázi se navíc Národní archiv vyjádřil, že jde o archiválii bez cizího zásahu, celou ji tak vytvořila StB, zákon zveřejňování archiválií nezakazuje. Úřad na ochranu osobních údajů ale k těmto argumentům nepřihlédl.

Tady je zmíněná webová stránka:

http://www.svazky.cz/


Kromě agentů by seznam měl obsahovat i záznamy o důvěrnících, kandidátech agenta, a dokonce i o prověřovaných osobách. Neoficiální "Cibulkovy seznamy" z roku 1992 údaje o prověřovaných osobách neobsahují.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.