Jan Keller - "Arogance financí"

23. prosince 2010 v 11:11 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Na světě existují tři lidé, kteří každý z nich vlastní majetek v hodnotě 48 nejchudších států dohromady. Např. v USA 95 % kapitálu vlastní 5 % Američanů v hodnotě ne biliónů, ale triliónů dolarů. V takovém množství jsou tyto peníze paradoxně nepoužitelné. (aktualizace: v Číně je nejvíc miliardářů - ZDE). Jak došlo za posledních 30-50 let k tak drastickému globálnímu rozevření sociálních nůžek?

Poslechněte si přednášku profesora PhDr. Jana Kellera, CSc., moravského sociologa, publicisty a enviromentalisty, kde vysvětluje přechod od ekonomické nerovnosti do fáze ekonomické a politické nesouměřitelnosti. Jak je možné, že management firem pobíral před 20 lety 40tinásobek platů svých podřízených, a dnes je to 500 výplat? Znáte alespoň přibližně rozdíl mezi elitou, střední třídou a tzv. deklasovanými? Ano??? ...tak to si jen namlouváte...


...na konci videa je možnost kliknout na následující díly 1-9


Jan Keller / TŘI SOCIÁLNÍ SVĚTY

1. ELITA

Diskrétní elita - má většinou majetek rodový, dědičný, nebo majetek nabytý z trestné činnosti (majetková podvodná transformace bývalých socialistických států, drogy, zbraně atd.) Svět "diskrétní elity" se naprosto utrhl od zbytku společnosti, jejich majetek se pohybuje v astronomických výškách, většinou jsou mediálně anonymní.

Pomocná elita - zatímco "diskrétní elitu" obyčejný smrtelník nepotká, pomocnou elitu vidíme skoro denně. Pohybují se v politice, médiích, na vedoucích ekonomických místech, v bankovnictví, management apod. Pracují hlavně pro své nepracující chlebodárce - "diskrétní elitu".

2. STŘEDNÍ TŘÍDA

Servisní střední třída - žije z platu s vyššími příjmy, jsou více využívány "pomocnou elitou".

Nižší střední třída - žije z platu s nižšími příjmy, většinou bývá neúměrně zadlužena.

3. DEKLASOVANÍ

Prekarisovaní - vykonávají neplnohodnotnou práci, nejméně placenou, nebo práci na částečný úvazek. (prekariát = vrstva, která se nachází na společenském dně)

Vyloučení - jsou buďto nezaměstnaní, nebo bezdomovci.

Jediným řešením podle prof. Jana Kellera je, aby se střední vrstvy přestaly prát o drobky padající ze stolu elit a zvolily si kolektivní strategii.


Zájem o knihu Jana Kellera "Tři sociální světy" byl tak obrovský, že náklad Sociologického nakladatelství SLON byl za měsíc od vydání (1.6.2010) rozebrán a urychleně se připravil dotisk. Přednášku Jana Kellera, kterou pronesl v rámci cyklu "Přednášky nejen pro zvané" na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů 16. 3. 2010, si stáhlo více než 51 800 uživatelů YouTube.


Debata k přednášce "Arogance financí", díly 1-3

Prof. PhDr. Jan Keller, CSc., (sociolog, enviromentalista, ekolog, politolog, socioekonom, pedagog - vysokoškolský profesor, spisovatel a publicista) vystudoval historii a sociologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Studium ukončil obhajobou doktorské práce na téma koncepce dějin u Maxe Webera. Působil jako interní aspirant ČSAV, poté jako závozník ČSAD a jako učitel na střední škole v Havířově. Od roku 1983 byl odborným asistentem na katedře sociologie filozofické fakulty v Brně. Jako stipendista francouzské vlády absolvoval v druhé polovině 80. let studijní pobyty na univerzitách v Bordeaux, v Aix-en-Provence a na pařížské Sorbonně. V roce 1992 obhájil habilitační práci O byrokratizaci státní správy ve Francii za starého režimu.

V roce 1999 byl jmenován profesorem pro obor sociologie na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 2000 působí jako profesor sociologie na fakultě sociálních studií Ostravské univerzity. Oblastmi jeho odborného zájmu jsou dějiny sociologie, obecná sociologická teorie, teorie organizace, problematika sociálního státu, teorie modernizace a globalizace, společenské souvislosti ekologických problémů, ekologie a trvale udržitelný rozvoj. Publikuje články věnované těmto tématům a také novinové komentáře. Je autorem řady odborných i popularizačních knih z oblasti sociologie a ekologie.

 


Komentáře

1 Coreydiund Coreydiund | E-mail | Web | 18. března 2018 v 19:50 | Reagovat

Cheers, Ample stuff.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.