Jaká je předpověď na rok 2030?

12. prosince 2010 v 17:30 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

bu

Weby ilookforward.com a nextbigfuture.com uveřejnily předpovědi několika dominantních trendů pro budoucnost, kterou většina dnes žijících lidí ještě vyzkouší na vlastní kůži. Podobných předpovědí bývá plno a většinou vycházejí ze zájmů autora a jeho všeobecného přehledu a dostupných informací. Tato předpověď je poměrně optimistická. Ty pesimističtější kalkulují s tím, že další technologický pokrok zbrzdí energetická krize a zhroucení euroamerické civilizace. Nicméně v opačném případě se můžeme těšit na to, že do roku 2030…

1. …už nebude nutné učit se cizí jazyky, protože každý bude mít ve svém telefonu či komunikátoru schovaného v uchu k dispozici zkušeného tlumočníka. Všechny technologie jsou dostupné již dnes, jen je potřeba je dát dohromady a vylepšit kvalitu sítí. Specialisté v Iráku mají již dnes k dispozici tlumočící program pro styk s arabskými mluvčími, který umí překládat oběma směry díky spojením se specializovaným serverem. Mnoho uživatelů internetu také využívá překladače jako je na Googlu, ale ty mají zatím k dokonalosti daleko. Je také otázkou, a kolik budou tlumočníci dostupní pro marginální jazyky malých národů, jako například Čeština.

2. …tisíce, možná miliony, lidí se dožijí 150 let. Podle odborníků vylepšené terapie založené na genetice a regenerativní medicíně umožní lidem především v bohatých zemích světa mnohem delší život. S 50procentní jistotou se budou lidé v letech 2030 až 2040 dožívat 200 let a os sto let později to může být poměrně běžné. Mělo by se to týkat lidí, kterým bude v době objevení nových technologií kolem 80 let. To znamená, že teoreticky by se z delšího života mohly radovat i dnešní čtyřicátníci.

3.pouze 2 % světové populace budou žít v extrémní chudobě. Počet lidí žijících v bídě se přes rostoucí populaci stabilně snižuje. Zatímco v roce 1990 žilo pod hranicí chudoby 42 procent lidí, v roce 2005 to bylo jen 25 procent populace a OSN odhaduje, že do roku 2020 to bude jen 10 procent.

4. ...nejlepší potraviny se budou pěstovat v mrakodrapech. To co se objevilo zatím jen na rýsovacích prknech anebo jako experiment japonských firem a jedné restaurace v New Yorku se má stát menší zemědělskou revolucí nejbližších let. Vzhledem k efektivitě se přesune produkce potravin do srdcí velkoměst. Vybudováním 30patrových skleníků-mrakodrapů se ušetří náklady na dopravu, využije se solární energie a ušetří se i orná půda.

5.budou automobily bez řidiče samozřejmostí. Řízení je sice droga, ale většinou se lidi pohybují po nudných každodenních trajektoriích a už dnes počítače přebírají více a více funkcí. U dražších modelů je to zatím jen automatické parkování a udržování bezpečného odstup od vozidel před sebou, nicméně prototypy automatických aut, schopných obejít se bez řidiče jsou již na světě.

6.18 měst ve světě bude mít více než 20 milionů obyvatel. Například New York City bude 16. největší město na světě. V současnosti žije v urbanizovaných oblastech více než polovina světové populace a během 20 let to bude 60 procent lidí.

7.o práci zřejmě přijdou piloti v civilním letectví. Lidská chyba bývá častým důvodem dopravních nehoda a experti tvrdí, že automatizování letecké dopravy vytvoří bezpečnější prostředí. A nepůjde jen o piloty, hrana zvoní i dobře placeným letovým dispečerům.

8.přestane být vesmírná turistika jen exkluzivním výletem pro milionáře. Na orbitě bude pracovat až 40 000 lidí. Kromě turistických zařízení počítají různé projekty budování jiných komerčních stanic.

9.o práci přijdou i filmoví herci - tedy drtivá většina z nich, protože počítačové animace budou mnohem levnější a nerozeznatelné od reálu.

10.plno lidí bude žít osaměle s robotickými milenkami a milenci. Většina mladých v průzkumech něco takového sice odmítne, ale prosperující sexshopy nejen v Japonsku svědčí o tom, že se dobře prodávají i neživé silikonové panenky. Jejich zdokonalené robotické verze nabízejí vidinu dokonalých společnic, či společníků podle přání.

Zdroj: National Geographic
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.