JAN LUCEMBURSKÝ - ožralý nezodpovědný hulvát?

11. prosince 2010 v 10:31 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

JE ČAS PŘEPSAT UČEBNICE

Co jsme se o Janu Lucemburském ve škole učili? Ochlasta a rváč, přehlížející domácí politiku, české šlechtice, fuj, hanba! Královský majetek nezodpovědně zadlužil vojenskými a diplomatickými akcemi, syčák. Teprve jeho syn Karel IV. pro českou kotlinu konečně něco udělal...

Historici to dnes vidí trochu z jiného úhlu -  Jan Lucemburský ČECHY PŘIVEDL DO EVROPY.

Je fakt, že mu také napomohla biologická náhoda. Na rozhraní 13. a 14. stol. začaly v Evropě vymírat tehdy nejmocnější královské dynastie - v Uhrách Arpádovci, v Polsku Piastovci, v Čechách Přemyslovci. V Německu, krále svaté říše římské Albrechta Habsburského, nejmocnějšího světského panovníka Evropy, zavraždil synovec Jan.

Jan Lucemburský byl vzdělaný muž, pohybující se v tehdy nejvýznamnějším evropském městě - Paříži. Francouzský král mu byl nakloněn, Jan se od něj hodně naučil o evropské diplomacii. Po dohodnutém sňatku s Eliškou Přemyslovnou v roce 1310, přijíždí poprvé na Pražský hrad... a hned narazil. Přijali ho velice chladně, ani ostatní česká města ho nechtějí pustiti za své hradby. Vždyť je to cizák - hnus! Za patřičnou finanční protihodnotu se konečně našla jedna "zrádkyně" - vdova po Přemyslovci Václavu II. Eliška Rejčka, která mladému Honzíkovi městské brány pomohla otevřít.

Logicky došlo ke střetu dvou politických kultur - českého provincionalismu a Janovou vizí v evropském kontextu. Byl totiž od mládí naučený uvažovat v evropských rozměrech. Po vzoru francouzského krále chce vládnout pevnou rukou za pomoci skupiny vlastních vzdělaných expertů, což se v Čechách nikdy neodpouštělo. Vojensky se zapojil do vyvažování mocenských bojů v rámci celoevropské politiky. Hašteřivé rvačky domácích šlechticů příliš neřešil, což byla chyba.

A jeho synáček Karel IV.? Ten po otcově smrti (1346) získal volné ruce k tomu, aby v solidně postaveném království zahájil velkolepé projekty, za které ho budeme ještě dlouho po zásluze velebit - na rozdíl od jeho tatínka...

Je čas přepsat učebnice.

jl
Jan Lucemburský a naštvaná česká šlechta...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.