KAZACHSTÁN – přestěhování hlavního města

4. prosince 2010 v 12:32 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA
ka
K14

Kazašský vůdce Nazarbajev v roce 1995 rozhodl o přestěhování hlavního města z Almaty více na sever. Dříve tu nebylo téměř nic. Na místě kozácké pevnosti z 19. století vzniklo malé město Akmolinsk. Když se Nikita Chruščov rozhodl vytvořit ze severního Kazachstánu obilnici SSSR, přejmenovalo se na Celinograd.

Po pádu sovětské říše město opět měnilo jméno. Ale slovo Akmola v kazaštině znamená Bílá hrobka, a to není nejvhodnější jméno nové metropole. Nazarbajev, který z funkce tajemníka místní komunistické strany plynule přešel do čela nezávislého státu, vymyslel lapidární název ASTANA - Hlavní město.

ka2

Proč se vlastně hlavní město stěhovalo z Almaty na jihu do nehostinné stepi? Vláda argumentovala, že Almaty je příliš blízko hranic s Kyrgyzstánem, město ohrožuje zemětřesení a nemá místo pro další expanzi. Jako další motiv se jeví i fakt, že na severu země zůstala po Chruščovově obilné akci početná ruská menšina. Nazarbajev tak možná chtěl přesídlením metropole sjednotit sever se zbytkem země.

Nerostné bohatství umožnilo Nazarbajevovi přestavbu Astany ve velkém stylu. Ambice a národní pýchu Kazachů symbolizují monumentální stavby postavené podél osy administrativního centra města. Uprostřed se tyčí symbol Astany Bajterek.

k15
k3
k4

Stometrová rozhledna korunovaná zlatou koulí představuje strom života, v jehož větvích snesl vejce bájný pták Samruk. Ve zlaté kouli najdete restauraci a v nejvyšším patře i otisk Nazarbajevovy pravé ruky. Když do otisku Vůdce národa přiložíte svoji dlaň, zazní hromové tóny kazašské hymny a můžete si něco přát.

Výhled, který se nabízí z Bajtereku, je rozporuplný. Přední světoví architekti dostali od Nazarbajeva slušně zaplaceno a volnou ruku k realizaci svých nápadů. Jejich stavby jsou sami o sobě krásné. Například Pyramida míru od Normana Fostera, jakési centrum náboženské tolerance, oslovuje svojí jednoduchostí a funkčností.

k5
k6

Přes řeku však stojí obludný prezidentský palác Ak Orda navržený ve stylu stepní sorely. Stalinistická architektura se zřejmě v 21. století těší u Kazachů velké oblibě. Jednou z dominant města je mrakodrap Triumf Astany, který je téměř přesnou kopií moskevského Paláce Triumf. Vrcholky kazašského paláce v noci září a celá budova tak působí dojmem Sauronovy pevnosti.

k7

Při návrhu senátu a parlamentu se zase architekt inspiroval kazašským folklorem a muslimskými motivy. Hned vedle se jako poupě rozvírají futuristické křivky Kazachstánské koncertní haly z dílny Itala Manfredi Nicolletiho. Ta spolu s obřím stanem Chán Šatyry, Pyramidou míru či Palácem nezávislosti představuje to nejlepší z moderní architektury.

k10
k8
ka16
k11
k12
k13

Mezi těmito budovami ale trčí ohyzdné stalinistické mrakodrapy, vítězné oblouky a nabubřelé paláce. Stejně jako Brasilia i Astana vyrostla na zelené louce. Narozdíl od hlavního města Brazílie, kde všechny budovy navrhl Oscar Niemeyer, je však kazašská metropole mišmašem, který ze všeho nejvíc připomíná Disneyland uprostřed stepi.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.