30 let v Afghánistánu

8. ledna 2011 v 12:29 | Aťan |  ZEMĚ, STÁTY, MĚSTA

af2

Do Afghánistánu se nejezdí za zábavou, opravdu tam moc legrace neužijete.  Za poslední roky to šlo s bezpečnostní situací z kopce a protiopatření jsou tvrdá. Nikdo neví, kde je zrovna nepřítel a nikdo neví, kde zrovna leží nevybuchlá mina.

Tálibánci používají podomácku vyrobená nástražná zařízení, protipěchotní miny. Ty většinou urvou pouze chodidlo. Je to vymyšlené - chytře zraněný voják je totiž pro armádu v poli vlastně větší zátěž než mrtvý voják. Zraněný potřebuje asistenci a na to, aby se mu dostalo pomoci, je třeba vyčlenit další vojáky, kteří pak chybí v boji. A navíc může dost psychicky rozhodit i ostatní křikem a sténáním. Výbušniny klade nepřítel velmi rafinovaně. Umístí jich třeba několik za sebou a aktivuje je postupně. Nebo nechá vybouchnout jednu nálož, a když se kolem seběhne dostatečný počet lidí, začne do nich pálit. Brutalita a agresivita všech znepřátelených stran stále stoupá...

______________________

Za krále Záhira Šáha býval ještě Kábul přirovnáván k Vídni Asie. Období stability a rozkvětu trvalo však jen do roku 1973, kdy byl Záhir svržen svým bratrancem Dáúdem Chánem. V roce 1978 byla ovšem celá Dáúdova rodina vyvražděna, když afghánská komunistická strana převzala moc. Spojené státy v rámci studené války začaly financovat ozbrojený boj mudžáhidů proti komunistické vládě. V roce 1979 na situaci reagoval Sovětský svaz a jeho vojska vkročila do Afghánistánu na pomoc tamním komunistům. Sovětská vojska se snažila hornatou a těžko dostupnou zemi ovládnout, ale to se jim nikdy nepodařilo.

af3

Nicméně zemi zachvátila brutální válka, Sověti postupovali velmi krutě, vyvražďovali často celé vesnice podezřelé ze spolupráce s mudžáhidy. Ztráty ale byly obrovské na obou stranách - na 1,4 milionu lidí zemřelo a 4 miliony lidí byly vyhnány ze svých domovů. V zemi dodnes leží obrovské množství nevybuchlé ruské munice. Po odchodu Sovětů přišli o podporu USA i mudžáhidové a v zemi se rozhořela občanská válka. V roce 1992 zemi ovládl Tálibán, ideově založený na radikálním islámu. Většina hlavních představitelů byli a jsou bývalí učitelé na islámských náboženských školách.

Bylo zavedeno právo šaría v té nejtvrdší formě, kruté tresty stihly každého, kdo vystoupil proti Tálibánu. V Afghánistánu měl od roku 1996 sídlit také Usáma bin Ládin. Po útocích na USA 11. září 2001 ho Tálibán odmítl vydat a Severní aliance mohla zahájit operaci Trvalá svoboda. Kábul byl dobyt 13. listopadu. Tálibán byl sice rozprášen, v posledních letech se ale opět konsoliduje a s podporou z Pákistánu se mu daří získávat pod svou kontrolu opět výrazné území Afghánistánu. Boje eskalují a přibývá počet mrtvých. Letošní rok patří k nejhorším obdobím od počátku bojů - zatím padlo 531 příslušníků mezinárodních sil (statistika do konce září, pozn. red.). (celý článek)

af1a
af4
af11
af5
af6
afgh
af9
af10
af12
af13
af13a
af14
af16
af15
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.