Alexandr Lukašenko - poslední evropský diktátor

22. ledna 2011 v 13:03 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

luk
Staronový prezident Běloruska Alexandr Lukašenko opozičním předákům vzkázal, že nejsou hodni spolupráce a že nebude vést dialog s žádnými bandity a sabotéry.

Do ulic běloruské metropole v Minsku vyrazily po prezidentských volbách protestovat tisíce lidí. Policie s milicí ale demonstrace tvrdě potlačila a stovky lidí skončily za mřížemi. Třiceti údajným "strůjcům nepokojů", včetně jednoho z Lukašenkových protikandidátů, Andreje Sannikova, hrozí až 15 let ve vězení. Jeho manželka, běloruská novinářka Iryna Chalipová, je za "spoluvinu" také zatčena. Jejich tříletému synovi Danilu Sannikavovi hrozí odebrání od prarodičů a umístění do siročince.

minsk
19. prosince 2010 - brutálně potlačená demonstrace proti zmanipulované
prezidentské volbě diktátora Alexandra Lukašenka.

"Pokud nepustí politické vězně, zmrazíme jim majetek a nepustíme je do zemí Evropské unie..." - tak zní návrh Evropského parlamentu na potrestání Lukašenkova režimu. Vyslyšel volání odpůrců, kteří Evropu žádali o mnohem tvrdší postoj vůči lidem okolo znovuzvoleného běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Pozastavit by se mohla i finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu a dalších mezinárodních institucí. 

Podle europoslanců musí Unie uvalit sankce nejen na běloruské představitele a příslušníky bezpečnostních sil, ale i na soudce, kteří se podíleli na násilném potlačení povolebních nepokojů v prosinci loňského riku (o nepokojích čtěte více zde).

Parlament v novém usnesení také vyzval k uspořádání nových voleb. Autoritářský prezident Alexandr Lukašenko ve volbách obhájil vítězství už v prvním kole. Podle oficiálních výsledků získal 80 procent hlasů. Opozice ale hlasování označuje za zmanipulované, Lukašenko totiž nezískal ani nutnou nadpoloviční většinu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.