BRIC - ekonomický motor planety?

14. ledna 2011 v 8:26 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
Zatímco americko-evropská tržní aliance ekonomicky ztrácí, světovou ekonomiku v budoucnu zřejmě potáhnou takzvané prahové ekonomiky. Tedy trhy, které už nejsou rozvojové, ale zatím se nezařadily ani mezi vyspělé. Zvláště by se mělo dařit skupině států, která nese označení BRIC. Patří sem Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Zkratku poprvé použil ekonom americké banky Goldman Sachs v r. 2001, když předpovídal, které trhy se v následujících desetiletích stanou motorem světové ekonomiky.
bric
Odborníci označují BRIC za naději pro světovou ekonomiku. Důvod? Především se jich - až na Rusko - prakticky nedotkla světová recese.

"V uspořádání světa dojde k výraznému posunu. Světovou ekonomiku povede v budoucnu Asie," myslí si bývalý ministr financí USA Robert Kimmitt. Uvedené země nemají na první pohled mnoho společného. Liší se historií, náboženstvím, strukturou trhu, v případě Brazílie i polohou. BRIC navíc není ani žádnou jednotící organizací.

Pro Čínu a Indii je typické, že je hospodářská krize příliš nezasáhla. Navzdory světovému propadu vykazují tyto státy nadprůměrný růst a šokují optimistickými prognózami.

Indické HDP v roce 2010 vzrostlo o 8,9 procenta, čínské HDP o 11,9 procenta. Podle odborníků obě země v budoucnu zamíchají s pořadím nejsilnějších ekonomik světa. Očekává se, že Čína předběhne Spojené státy a stane se hospodářskou velmocí. Indie by měla jít ve stopách Číny, ovšem pomaleji.

V Rusku a Brazílii je vývoj trochu jiný. Ekonomický růst obou zemí do značné míry souvisí s vývojem cen surovin. Brazílie vyváží železnou rudu, ocel nebo ropu, Rusko je závislé na exportu ropy a zemního plynu. V první řadě vyváží do Evropy, v posledních letech se ale zaměřuje také na východní trhy. Brazilské hospodářství podporuje především rychle rostoucí domácí poptávka a relativně stabilní ekonomika. Problémem se mohou stát sociální rozdíly.
Zdroj: iDnes

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.