Goldman Sachs - bankovní společnost, o které se mluví...

14. ledna 2011 v 10:26 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
Banka Goldman Sachs je obviněna z podvodu machinací s cenou dluhopisů krytých rizikovými hypotékami (tzv. CDOs). Obavy z dopadu se projevily na celém finančním sektoru. Akcie banky Goldman Sachs klesly po zveřejnění zprávy o více než 15 %. Se zprávou o možném vyšetřování se ozvaly i regulatorní orgány v Německu a Velké Británii. Některé banky údajně zvažují i individuální žaloby na Goldman Sachs pro náhradu škody z inkriminovaných obchodů.

Goldman Sachs (celým názvem The Goldman Sachs Group, Inc.) je globální investičně bankovní společnost, která podniká v cenných papírech, investičním bankovnictví, řízení investic a dalších finančních službách, zejména s institucionárními klienty.

gol

V devadesátých letech, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z ekonomické krize, šlo za své chyby do vězení několik stovek bankéřů. O patnáct let později, kdy se svět jen pomalu vzpamatovával z dalšího finančního kolapsu, byla potrestána jen hrstka provinilců.

Není se tedy co divit, že americká i evropská veřejnost je chováním bankéřů tak podrážděná. Většině lidí se totiž celý příběh s rizikovými hypotékami jeví jako jeden velký zločin bez potrestání a spravedlnosti. Žaloba na banku Goldman Sachs ale může leccos změnit.

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) obvinila banku Goldman Sachs z toho, že podváděla své investory. Ty svým chováním měla banka připravit o více než jednu miliardu dolarů. Zpráva vyvolala propad na akciových trzích, který srazil tržní hodnotu klíčové banky na Wall Streetu o 12 miliard dolarů a vyvolal spekulace ohledně budoucnosti současného vedení banky.

pa
Podle žaloby jeden z klientů banky, společnost Paulson & Co., v jejímž čele stojí miliardář John Paulson, pomáhal v roce 2007 bance vytvořit a stanovit cenu obligací (CDO, zajištěné dluhové obligace), jejichž hodnota se odvíjela od cenných papírů krytých rizikovými hypotékami a které banka nabízela investorům pod názvem Abacus. Paulson zároveň sázel na pokles těchto cenných papírů, čímž přiživoval jejich pokles. V roce 2008 vydělal téměř čtyři miliardy dolarů tím, že skupoval spekulativně od bank rizikové úvěry (rozuměj: předvídal hypotéční krizi), které následně ztratily většinu své hodnoty, avšak banky je musely odkoupit za původní nasmlouvané ceny. Banka tak mohla ovlivňovat skladbu portfolií svých klientů a připravit je o peníze. Právě zhroucení trhu s obligacemi CDO stálo na počátku největší ekonomické krize od druhé světové války.

_____________________________________

Goldman Sachs byla založena v roce 1869. Sídlí v Broad Street, č. p. 85, na Jižním Manhattanu v New York City. Firma má pobočky ve všech centrech mezinárodních finanční a svým klientům, mezi které patří korporace, vlády a významní podnikatelé z celého světa; nabízí poradenství v oblasti fúzí a akvizic, služby finančních záruky, správu aktiv, služby spojené s obchodování s cennými papíry. Goldman Sachs se také angažuje v obchodu se značkovým nebo patentem chráněným zbožím a smlouvy s vypořádáním majetku. Je primárním jednatelem na trhu s jistinami státní pokladny Spojených států amerických (United States Treasury security).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.