Justiční mafie v ČR

22. ledna 2011 v 10:32 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

jus

bal
Doc. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D., působí jako vedoucí katedry politologie FSS MU a jako výkonný ředitel Centra pro studium demokracie a kultury. Zde je část jeho článku z Lidových novin:
Především soudci nesou zodpovědnost za to, zda je většinově rozšířen princip a pocit spravedlnosti či nespravedlnosti. Jistě, soudí podle zákonů přijatých parlamentem, nicméně z řady současných a minulých kauz vysvítá liknavá a nedostatečná práce soudců. Mnohdy vůbec nejde o nalézání spravedlnosti, ale o schování se za formalistickými výmluvami. Nic přitom nepodkope společnost spolehlivěji, než když se všeobecně rozšíří pocit nespravedlnosti.

Téma členství v KSČ po dvaceti letech je smutné, ale současně i přirozené, že víc než dvě dekády po pádu reálněsocialistického režimu řešíme členství v KSČ. Plyne to z toho, že naše společnost neměla odvahu a sílu udělat po listopadu 1989 radikální personální řez - alespoň v nejdůležitějších profesích. Soudnictví je bezesporu tou nejdůležitější, kde se tak nestalo.

Soudci by měli být první z těch, kteří cítí, že není v pořádku, když spory spojené s nedemokratickým čtyřicetiletím naší země soudí člověk, který jej skrze členství v KSČ pomáhal budovat a udržovat. Pokud takovou základní věc necítí - a řada kauz uplynulých let ukázala, že řada soudců tuto rozlišovací schopnost nemá - je na místě se ptát, zda umí nalézat spravedlnost i v jiných oblastech a zda mají být soudci.  (celý článek)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.