Sahara Forest Project

22. ledna 2011 v 20:02 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

sah3

Pouště se na světě rozšiřují a Země je třeba dvakrát prašnější, než před sto lety. Nyní chce Sahara Forest Project dobýt kus písku zpět. Minulý týden byl podepsán dokument, který umožňuje vybudování pilotního systému v Jordánsku. Na 2000 metrech čtverečních vyprahlého mořského pobřeží u Akaby má vzniknout soběstačná zelená oáza. S pomocí nejmodernějších technologií tento komplex umožní produkci čerstvé pitné vody, potravin a obnovitelné energie v oblasti, která je jinak horká, suchá a zcela neplodná.

Hlavními pilíři projektu jsou skleníky se slanou vodou, sluneční kolektory a kultivační zařízení pro pěstování tradičních plodin i řas. V místě, kde není zdroj pitné vody, se bude využívat mořská voda, která se na speciálních "roštech" odpaří a vytvoří chladivé a vlhké podmínky pro rostliny ve sklenících. Část odpařené mořské vody se také odčerpá a přemění na pitnou vodu na zavlažení políček a zatravňovacích ploch v okolí zařízení. S posledním dílem z moře získané vody se počítá pro využití ve sluneční elektrárně, kde bude pohánět turbíny.

sa2

Solární elektrárnou se uzavírá kruh soběstačnosti zařízení, protože bude generovat energii pro pohon pump, které budou nasávat mořskou vodu a systém, který ji bude rozptylovat ve sklenících. Skleníky budou také sloužit pro kultivaci řas, které mají pohlcovat CO2 a produkovat biomasu na produkci energie a potravin. Jednotlivé části projektu se tak budou navzájem podporovat, aby vyrvaly kus země poušti. Zisky z projektu nemají být jen ekologické, ale i ekonomické. Ovšem celý projekt je teprve na počátku a letos mají být vypracovány jeho detailní plány a vlastní výstavba má začít až v roce 2012 nejprve předváděcím centrem. V plném rozsahu má být zařízení až v roce 2015.

O projektech zúrodnění pouště se mluví již dlouho, a některé byly i realizovány, ovšem bez ohledu na nesmírné náklady a ekonomické ztráty i bez ohledu na zdroje nutné k jejich udržování. Teprve roce 2009 se objevila první studie nabízející ekonomicky efektivní projekt, který byl představen na Konferenci o klimatu v Kodani. Vloni se pak s projektem seznámil při návštěvě v Norsku jordánský král Abdulláh II. a udělal na něj natolik velký dojem, že nabídl projektu svoji podporu.

sa3
...tady bude jednou zelená oáza

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.