Tyranie mlčení

9. ledna 2011 v 10:25 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
V Dánsku vyšla kniha známých karikatur proroka Mohameda, které před pěti lety zveřejnil dánský list Jyllands-Posten. Kulturní redaktor Flemming Rose je vydal jako součást své knihy s názvem Tyranie mlčení. Cílem opětného zveřejnění karikatur, které svého času vyvolaly v části muslimského světa prudké reakce a protestní demonstrace se 150 mrtvými, je prý uzavření debaty o tématu a potvrzení práva na svobodu vyjadřování.

"V knize jsem chtěl shrnout vlastní pohled na celý konflikt a ze své strany debatu uzavřít," uvedl Rose podle agentury DPA. Rose byl šéfredaktorem deníku Jyllands-Posten před pěti lety a nesl tehdy zodpovědnost za publikaci karikatur.

Karikatury jsou v knize zveřejněny v podobě otisku první stránky deníku Jyllands-Posten z 30. září 2005, na níž je všech 12 kreseb seřazeno vedle sebe. K zopakování jejich publikace k pátému výročí dochází v atmosféře hrozeb atentáty a teroristickými útoky proti cílům v Dánsku a hlavně proti deníku Jyllands-Posten.

Budova redakce Jyllands-Posten je před atentáty hlídaná 24 hodin denně jako při válečném stavu. Divná svoboda slova a tisku...

V uplynulých letech unikl jeden z karikaturistů Kurt Westergaard jen těsně atentátu za karikaturu Mohameda. V úterý norská policie oznámila, že v červnu zadržela iráckého Kurda se dvěma komplici pro podezření z příprav atentátu proti dánskému listu. Již 10. září byl zadržen v jednom hotelu muž z Čečenska poté, co mu v rukou předčasně explodoval výbušný dopis, který se chystal odeslat do redakce Jyllands-Posten.

Kurt Westergaard - karikatura, za kterou musí zemřít?

Dánská ministryně zahraničí Lene Espersenová měla schůzku se 17 velvyslanci muslimských zemí ve snaze minimalizovat dopad vydání Roseovy knihy. Zdůraznila jim, že "svoboda vyjadřování je v Dánsku úhelným kamenem demokracie a lidé proto mají právo publikovat jakékoli knihy, pokud dodržují zákony", citoval ministryni představitel diplomacie Klavs Holm. Zdroj: Týden.cz

_____________________________________________________________________

Dánský výtvarník a karikaturista novin Jyllands-Posten Kurt Westergaard se stal známý kontroverzní karikaturou proroka Mohameda. Loni v 75 letech odešel do důchodu a vyjádřil tak naději, že jeho odchod pomůže "snížiť teroristickou hrozbu" vůči deníku, kde pracoval 27 let. Westergaardova karikatura islámského proroka s bombou v turbanu byla jednou z dvanácti, které dánský denník uveřejnil v roce 2005. V muslimském světě to vyvolalo rozhorčení a masové protesty. Westergaardovi a jeho novinám stále hrozí teroristické útoky.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.