Veřejné zakázky pod lupou tří studentů Univerzity Karlovy

26. ledna 2011 v 17:35 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Tři doktorandi z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy - Jana Chvalkovská a její dva kolegové Jiří Skuhrovec a Petr Janský, dnes představili svůj projekt zIndex, jenž monitoruje veřejné zakázky v Česku. Je důležité, aby se na problémové zadavatele zakázek někdo pořád díval a tlačil jej, ať neprůhlednou praxi změní, říkají autoři databáze zIndex.

dok
PhDr. Mgr. Jana Chvalkovská - PhDr. Ing. Jiří Skuhrovec - Petr Janský M.Sc.


"Není ani jedno ministerstvo, ze kterého by bylo možné si vzít příklad," říká Janský. Trojice doktorandů Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zjistila, že ministerstva za uplynulé čtyři roky utratila na investice a nákupy více než čtvrt bilionu korun, přičemž jen necelou polovinu z této částky jde konkrétně dohledat v systému veřejných zakázek.

Nový systém zIndex, který Jiří Skuhrovec, Jana Chvalkovská a Petr Janský vyvinuli, sleduje veškeré veřejné zakázky v Česku a dokáže je vyhodnotit podle různých kritérií. zIndex dokáže pomocí tzv. crawlerů (robotů) vytřídit data z různých databází a poté je propojit. Vedle systému veřejných zakázek prohledává například obchodní rejstřík, stránky jednotlivých organizací a úřadů či databázi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pomocí systému lze např. odhalit to, kterou firmu nějaký úřad favorizuje. Tedy jestli od nějakého úřadu získává neobvykle vysoký počet zakázek. Systém dokáže i naopak zjistit instituce, o jejichž zakázky "není" takřka zájem, protože se do nich hlásí nezvykle nízký počet uchazečů. V takových případech je velice pravděpodobné, že podmínky úřad nastavil netransparentně, a předem tak vyloučil větší konkurenci, která by mohla znamenat snížení ceny.

Mezi jedno z hodnotících kritérií firem systém využívá informaci o tom, nakolik je firma závislá na zakázkách z veřejných peněz.

"Je například podezřelé, když má velké procento obratu jen ze státních zakázek a není schopna dodávat pro soukromý sektor," řekl Hospodářským novinám jeden z trojice doktorandů Jiří Skuhrovec, který je autorem vyhledávacích programů a celého technického řešení.

Nejméně průhledným resortem v zadávání veřejných zakázek je ministerstvo spravedlnosti. I když za poslední čtyři roky vynaložilo na nákupy a investice 26 miliard korun, jen pouhých 810 milionů korun - tedy tři procenta z celkové sumy - šlo veřejným výběrovým řízením přes Informační systém veřejných zakázek ISVZ. "97 procent zakázek ministerstva spravedlnosti se nám nepodařilo dohledat," uvedla Chvalkovská na adresu ministerstva spravedlnosti.

Ze středečního žebříčku vyplývá i to, že jen zlomek z veřejných peněz utrácí ministerstva v průhledných soutěžích. Centrální úřady včetně vlády totiž v uvedeném období daly za nákupy 340 miliard korun. Z toho šlo prostřednictvím veřejných zakázek jen 111 miliard korun. Ani to ovšem není suma, o kterou se skutečně soutěžilo. Zakázky za 48 miliard byly zadány v soutěžích, kde byl jen jediný zájemce a tomu tak spadla zakázka do klína bez soutěže. "Skutečně se soutěžilo pouze o zakázky za 64 miliard korun," podotýká Skuhrovec.

Ze zveřejněných dat vyplývá, že jen jediné ministerstvo rozdalo většinu peněz ve veřejných soutěžích. Tím byl resort financí, kde šlo prostřednictvím zakázek, zveřejněných na serveru isvzus.cz plných 96 procent z 24 miliard korun nákupů.

"Z celkového počtu 663 zakázek bylo 408, tedy více než polovina jednohubek, kdy byl jediný uchazeč o zakázku," upozorňují autoři. 306 zakázek z tohoto počtu bylo přitom formou jednacího řízení bez uveřejnění - tedy kdy zadavatel osloví pouze jediného uchazeče.

Autoři ministerstva seřadili do žebříčku, v němž je hodnotí podle deseti kritérií. Kromě toho, jaký je podíl veřejných zakázek je i to, zda nemají příliš zakázek s jediným uchazečem, zda v zakázce nenašel chyby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže či to, jak ochotně poskytují informace. Autoři také zjistili, že v seznamu vítězů veřejných zakázek na centrální adrese zhruba každá desátá zakázka chybí. "Museli jsme to dát dohromady z jiných zdrojů," podotýká Skuhrovec.

"Ovšem nevíme, co z toho je nekompetentnost úředníků, neefektivita, ...a co korupce," uvádí Skuhrovec. Podle něho je důležité, aby se na takovéto zadavatele "někdo pořád díval" a tlačil jej, ať neprůhlednou praxi změní.
 


Komentáře

1 Mirka Neuzilova Mirka Neuzilova | E-mail | Web | 19. dubna 2011 v 22:42 | Reagovat

ŽE JE TO AŽ TAK JSEM NETUŠILA

2 Radek Radek | 15. listopadu 2011 v 14:43 | Reagovat

Velmi chválím aktivitu těchto studentů i přesto, že jejich snaha bohužel končí v propadlišti....

3 René Zendy René Zendy | E-mail | 25. dubna 2013 v 21:33 | Reagovat

Pokud zadavatel osloví vybrané firmy, oslovuje skupinu firem, které jsou už dohodnuté. Jedná se ještě o soutěž? Zkoumají se vazby mezi vybranými firmami?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.