Země bude mít dvě slunce... na pár týdnů

27. ledna 2011 v 20:11 | Aťan |  VESMÍR
Země má jen jedno slunce, ale možná se dočkáme, že zemi ozáří hvězdy dvě. Sice jen na pár týdnů, ovšem zato pořádně - vymažou noc.


Rudý obr, hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu, druhá největší hvězda ve vesmíru, je vzdálena od naší soustavy 1300 světelných let a dochází ji dech. Astrofyzici se těší, že se zhroutí docela a doprovodný výbuch ozáří i Zemi. Samozřejmě vyznavači apokalypsy už vědí, kdy to bude - s nástupem roku 2012. Byla by to velká náhoda, stát se to může opravdu i příští rok, stejně jako během následujícího miliónu let, dodávají vědci.

Sama hvězda je dvacetkrát masivnější než Slunce. Výbuch supernovy by sice mohl představovat potencionálně smrtící hrozbu pro vše živé na Zemi, ale vědci ujišťují, že oba póly Betelgeuse jsou odvrácené od naší soustavy a tak záblesk nebezpečného gamazáření nepoletí naším směrem, ovšem budeme moci pozorovat vesmírný ohňostroj doprovázený sprškou neutrin. (celý článek)

Planeta Země dosud nikdy nebyla vyfotografována v tak gigantickém rozlišení na jediném snímku. Ruský satelit Elektro-L z výšky 36 tisíc kilometrů nad zemí pořídil záběry, na nichž je patrný každý mrak, každé větší jezero či vrcholek hory. Rozlišení digitální fotografie je 121 megapixelů.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.