Gustav Husák a Muammar Khadafi v ČSSR 1982

25. února 2011 v 21:40 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Krvavý šílenec Muammar Khadafi u nás nakupoval zbraně už od roku 1978.
Připomeňme si jeho návštěvu z roku 1982.


Khaddafi demonstranty bombarduje československými letadly

Československo v 80. letech Libyi dodalo 180 stíhaček L-39 Albatros. Jsou oproti nadzvukovým stíhačkám vhodné pro likvidaci pozemních cílů, demonstrace v to počítaje. Byť byly do Libye dodány před dvaceti a více lety a do roku 2004 k nim Libye nedostávala od českých výrobců kvůli zbrojnímu embargu OSN náhradní díly, jsou tyto letouny stále v provozu.

26. 2. 2011 Tripolis - V ulicích Tripolisu, hlavním městě Libye, jsou rozmístěné tanky a kulomety, stále se střílí. Střelné zbraně ale mají pouze vojáci, respektive žoldnéři, které najal Kaddáfí většinou z afrických zemí. Nesmějí vyjíždět sanitní vozy, všichni zranění jsou ponecháni na ulicích bez pomoci. Zraněným nikdo pomáhat nesmí. Pokud se o to někdo pokusí, žoldáci po něm střílejí.

"Je to krveprolití," svěřil se televizi CNN po příjezdu jeden z evakuovaných Američanů, který nechtěl uvést své jméno. Bojí se totiž o svoji rodinu, která zůstala v Libyi. "Armáda střílí samopaly i těžkými kulomety na malé děti, které nemají v rukách nic jiného, než malé kameny. Rovnou střílí, bez varování," popisuje tvrdé zásahy zachráněný Američan.

Kaddáfího syn Sajf Islám, který vlastní telefonního operátora Libyana, rozesílá uživatelům finanční kredit a výzvy, aby šli demonstrovat na podporu jeho rodiny. V týdnu jedna z výzev obsahovala slib, že každý účastník dostane 200 dolarů (3 500 Kč).

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.