Jak se stará Úřad vlády ČR o peníze daňových poplatníků?

19. února 2011 v 10:14 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

ur

Jako seriál na pokračování vypadá rozmotávání finančních transakcí v kauze více než půlmiliardové státní zakázky pro společnost ProMoPro, kterou měli v době českého předsednictví EU na starosti lidé bývalého vicepremiéra pro evropské záležitosti a současného ministra obrany Alexandra Vondry. Vedoucím Úřadu vlády byl Jan Novák.

Z částky 525 miliónů korun, které získalo ProMoPro z úřadu vlády za zajištění audiovizuální techniky v době našeho předsednictví, poslala tato firma celkem 378 miliónů korun společnosti NWDC. Ta poté převedla bezmála 135 miliónů Kč na účet londýnské společnosti s offshorovou strukturou Deeside Service.

Těchto 135 miliónů nakonec skončilo na termínových kontech v Rakousku. Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí (FAÚ) se je už ale podařilo ve spolupráci s rakouskými kolegy zajistit a účty, na nichž většina peněz leží, zablokovat.

V celém případu je podezřelých transakcí mnohem víc. Společnost NWDC totiž převedla dalších 70 miliónů korun na konta společnosti Boreno Consulting, a. s. V době realizace podezřelé zakázky na audiovizuální služby pro české předsednictví byl členem představenstva této společnosti Marcel Příkopa, který je rovněž členem dozorčí rady obecně prospěšné společnosti FUTRUE. Předsedou správní rady této obecně prospěšné společnosti není nikdo jiný než Libor Veverka, tedy osoba mající dispoziční práva k zablokovaným rakouským účtům. (celý článek) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.