Lidé jednou vyjdou do ulic...

12. února 2011 v 18:01 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

zb
Politolog Zdeněk Zbořil upozorňuje, že korupční skandály vyvolávají ve společnosti enormní nervozitu a napětí. V této souvislosti politolog konstatoval, že politická reprezentace na všech úrovních nedělá nic proto, aby se napětí mezi lidmi zmírnilo. "Je evidentní, že parlament se před lidmi uzavřel do skleníku a věří, že v této izolaci přežije. Politici prostě dělají, že se v Česku nic neděje. V Českých zemích se revoluce vždy rodila pomaleji než jinde. To ovšem neznamená, že jednoho dne nevyjdou lidé do ulic v okamžiku kdy věci překročí únosnou mez. Nyní je situace taková, že mezi lidmi panuje obrovské napětí, strach a nervozita," řekl politolog v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz. "Množství skandálů ve společnosti vyvolává jistou apatii. Pod povrchem ale doutná zloba a v určitém okamžiku se může stát, že frustrovaní lidé dají průchod nahromaděným negativním emocím. Už nyní se při cestách po republice stále častěji setkávám s dotazy kdy už konečně dojde k první defenestraci. Někdo se tomu může pousmívat. Já ovšem tvrdím, že jde o velmi nebezpečné signály," varuje politolog.

dem

Zdeněk Zbořil uvedl, že pokud by měl v české společnosti začít proces morální obrody, musely by se změnit samotné základy. Ty především představuje výchova nových generací. "Korupční skandály existovaly už za Rakouska-Uherska i v období první republiky. Zároveň ovšem byly děti v rodinách i ve škole vystaveny velmi kvalitní výchově. Ta jim jasně vysvětlovala rozdíl mezi zlem a dobrem. Tato základní výchovná norma už dávno z našich škol zmizela a dnešní společnosti chybí. Bude ale velmi obtížné tyto normy do výchovy opět zařadit neboť nikdo neví jak na to," konstatoval politolog. "Situace se u nás dostala už tak daleko, že se korupční skandály už vlastně stávají součástí našeho života. Otřesné je, že to postupuje z nejvyšších míst směrem dolů. Takzvaní vyvaděči peněz jsou dnes už i na nejnižších místech, například v čele obcí a podobně. Korupce prorůstá celou společností," uzavřel politolog. (celý článek)
 


Komentáře

1 Sav Sav | 20. února 2011 v 22:22 | Reagovat

Dobře napsaný článek. Vyjadřuje vše podstatné. (Defenstrace bude bohužel jediná možnost, jak lid napraví zpackané volby.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.