Nejstarší voda na Zemi

25. února 2011 v 22:35 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIE
.
Witwatersrandská pánev poblíž Johannesburgu je známa největšími zásobami zlata na světě. Mezinárodní vědecký tým nyní přišel s tvrzením, že kromě zlata se v jejích hlubinách ukrývá i nejstarší voda na Zemi.

Geologové z Německa, Jihoafrické republiky, Spojených států a Kanady informují v časopise Chemical Geology o výsledcích analýzy vzorků podzemních vod získaných z tři kilometry hlubokých vrtů ve Witwatersrandské pánvi.
.
Dospěli k závěru, že voda z tamních hlubin ztratila kontakt s vnějším prostředím před mnoha tisíci a možná až miliony let. V každém případě jde podle nich o nejstarší vodu, jakou na Zemi známe. Stáří vody prozradil vzácný izotop neonu - plynu, který je ve vodě rozpuštěn. Pochází z hornin starých nejméně dvě miliardy let a do vody se musel uvolňovat po velmi dlouhou dobu. Pokud by do tříkilometrové hloubky postupně pronikala voda z mělčích vrstev a původní zásoby ředila, koncentrace tohoto izotopu by nemohla být tak vysoká. Pro velké stáří svědčí i další chemické charakteristiky analyzované vody.
.
Ve stejné oblasti vědci nedávno objevili i unikátní bakteriální život. V hloubce 2,8 kilometru pod povrchem tam v naprosté tmě, bez kyslíku a při teplotě 60 °C žije bakterie Desulforudis audaxviator. Energii získává z vodíku a síranů a všechny látky potřebné ke stavbě a fungování svého těla si syntetizuje sama z jednoduchých anorganických molekul, kterých je všude kolem nadbytek. Mikrobiologové ji považují za největšího samotáře světa, protože ve vzorku neobjevili žádný jiný druh.
.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.