Devátá planeta sluneční soustavy - TYCHÉ

19. února 2011 v 17:38 | Aťan |  VESMÍR

ty3

Poté, co bylo před pěti lety Pluto sesazeno z pozice planety, sluneční soustava měla planet jen osm. Brzy bude mít soustava planet opět devět. Uvnitř Ooortova oblaku se má ukrývat obří planeta Tyché, čtyřikrát větší než Jupiter.

Astrofyzici John Matese a Daniel Whitmire z University of Lousiana jsou přesvědčeni, že existence planety se musí potvrdit na základě dat, které NASA získala z teleskopu WISE. Podle listu Independent mají být tyto údaje zveřejněny letos v dubnu. Dlužno ovšem dodat, že mnozí astrofyzici považují sice teorii Matese a Whitemirea za zajímavou, ale zcela neprokázanou hypotézu.

Jak je možné, že dosud nikdo tak velkou planetu na našem "zadním dvorku" neobjevil, když vědci počítají na stovky a tisíce planety u hvězd vzdálených stovky a tisíce světelných let? Tyché je od Slunce 15 000 krát dál než Země a přes svou tušenou velikost je temnou jehlou v kupce sena. Nicméně vědci věří, že už bude možné na základě dat z WISE odhadnout, kde mají teleskopy planetu hledat.  (celý článek)

ty4





 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.