Voynichův rukopis

13. února 2011 v 15:53 | Aťan

Je to asi nejzáhadnější rukopis, jaký byl kdy nalezen. Je plný podivných kreseb a poznámek v neznámém jazyce. Říká se mu Voynichův rukopis. Spekulace připouštějí všechno - od falzifikátu vyrobeného jen tak pro zábavu, přes poznámky neznámého génia na úrovni Leonarda da Vinci, až po poznámky mimozemšťanů. Odborníci na Arizonské univerzitě se pokusili alespoň rozlousknout jeden základní oříšek, kdy byl vlastně napsán. Původně se vědci domnívali, že v 16. století. Jenže radiokarbonová měření týmu vedeného Gregem Hodginsem ukázala, že pergamen pochází už ze začátku století 15.

Da Vinciho zápisky a nákresy vypadají ve srovnáním s Voynichovým rukopisem velmi jasně a srozumitelně. Rukopis obsahuje nákresy, které mohou zachycovat rostliny, či astronomické mapy, jiné něco z molekulární chemie nebo i fontánu mládí, v níž se koupou lidé. Vše je doplněno textem z neznámých slov, která tvoří písmena, z nichž některá připomínají latinku jiná mimozemské znaky, které žádný člověk předtím ani potom nevytvořil.

Může to být kód, tajné písmo, které si vytvořil osamělý génius. Ostatně nebylo by to poprvé. I malé děti si tvoří vlastní tajnou řeč a někteří dospělí jen tak vytvoří celý svět fantazie, jako třeba James Cameron ve svém Avataru nebo J. R. Tolkien v trilogii Pán prstenů. Nicméně na manuskript zatím nezabraly žádné metody, které se běžně používají k luštění šifer, jako je statistický výskyt určitých písmen a délka slov.

Rukopis, který v současnosti vlastní knihovna Yale University, byl objeven v roce 1912 ve Villa Mondragone nedaleko Říma starožitníkem Wilfridem Voynichem, který procházel knihy nabídnuté k prodeji Společností Ježíše. Voynich pak zbytek života zasvětil luštění tajemství knihy. Zemřel o osmnáct let později bez odpovědí.

Hodginsův tým má nyní alespoň první odpověď. Staří listů spadá do let 1404 až 1438, tedy období rané renesance v Itálii. To samo o sobě posunulo původní odhad stáří rukopisu o sto let nazpátek a zlikvidovalo některé hypotézy o jeho vzniku. Nicméně i tak může být tento údaj ošidný, protože stáří pergamenu nemusí souhlasit se stářím inkoustu. U něj se stáří stanovuje mnohem hůře, protože uhlíku obsahuje málo a některé inkousty uhlík neobsahují vůbec. Jediné, co je zřejmé, je skutečnost, že barvy odpovídají paletám dostupným a používaným na počátku 15. století.

Nabízelo by se i jiné vysvětlení, že nějaký vzdělanější chytrák vytvořil v 15. století rukopis, který skrývá velká tajemství a má tudíž nedozírnou cenu, aby jej mohl dobře prodat nějakému bohatému sběrateli. Určitě měl takový člověk ohromnou fantazii a invenci, ale zárověň mu některé detaily unikly, protože jak si vysvětlit i to, že některá slova se podivně opakují a někde je vyměněno ve větách za sebou jediné písmeno?

r1
r2
Zdroj: National Geographic
 


Komentáře

1 F.H. Richard KRONDIRK F.H. Richard KRONDIRK | Web | 31. října 2012 v 18:18 | Reagovat

Kompletni VOYNICHUV RUKOPIS vydalo vydavatelství CAD PRESS
Jde o vůbec první kompletní barevne faksimilní vydání této nejtajemnější knihy světa, kterou mnozí odborníci považují za „Svatý grál historické kryptografie“ (a který inspiroval i Dana Browna k jeho bestselleru Ztracený symbol), doplněné doplněné obsáhlou úvodní studií renomované badatelky a záhadoložky Dr.Lenkové. Obsah a ukazky na webu:   http://voynichuv-rukopis.czweb.org

2 Aťan Aťan | 31. října 2012 v 20:17 | Reagovat

[1]: Díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.