Český soud odmítl registrovat subjekt, jenž chce bojovat proti korupci, s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost

10. března 2011 v 8:46 | Luděk Bednář |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Rozhodnutí rejstříkového soudu v Praze bude kandidovat na "nejabsurdnější výrok" roku. Co je veřejně prospěšnou činností? Je možné, že soudce v tomto případě považuje boj proti korupci za činnost veřejně neprospěšnou. Znamená to, že se má společnost s korupcí smířit a nebojovat proti ní? To je absurdní.

Stručná je tato záporná odpověď: "Není, přestože se to tak jeví. Jde o morální a trestněprávní záležitost." Pochybnosti se objevují v této kladné odpovědi: "Otázkou je, zda se za prvoplánovým bojem proti korupci u některé organizace neskrývá nějaký byznys. Napadá mě víc možností, co by to mohlo být. Prvoplánově však boj proti korupci veřejně prospěšnou činností je."

Trefné argumenty přináší tato analyticky podrobná záporná odpověď: "Je to blud. Boj proti korupci je podobně smysluplný jako proti hlouposti. Buď se nastaví pravidla tak, aby korupce neměla racionální smysl, nebo je boj proti ní k ničemu. Za minulého režimu bylo běžné, že pokud chtěl člověk barevnou televizi, automatickou pračku nebo obstojný kus masa, musel uplatit vedoucího prodejny. Proto upláceli všichni a všude. Bylo to tím, že všechno zboží bylo systémově nedosažitelné, a vedoucí tím, kdo je ,přiděloval'. I tehdy se volalo do boje proti korupci. A výsledek? Žádný!

Otevření trhu a následný dostatek zboží všeho druhu možnost korupce v této oblasti zrušil. Současné státní zakázky fungují dle stejného korupčního systému jako za socialismu. Chceš zakázku? Uplať toho, kdo ji má pod palcem, a on ti ji přihraje. A poté se o zisk rozdělíte. Že jsou často zakázky i stonásobně dražší než v konkurenčním prostředí? Koho to zajímá? Že si stát platí nepotřebné úřady a akce? Co má být? To je však meritum věci, které by mělo zajímat novináře. (celý článek)


Myslíte se, že boj proti korupci je veřejně prospěšnou činností?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.