JEDEN SVĚT

12. března 2011 v 12:30 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT je v současnosti největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě. Každoročně ho navštíví více než sto tisíc diváků a divaček. Polovinu z nich tvoří publikum sítě regionálních festivalů, která se letos rozrostla na třiatřicet českých a moravských měst.

Filmy Jednoho světa přinášejí komplexní informace týkající se celého spektra lidskoprávních, zahraničněpolitických a společenských témat. Festival dokazuje, jak efektivním nástrojem může být dokumentární film, využívá-li se strategicky ke zvyšování povědomí, vzdělávání, prosazování lidských práv, podněcuje-li debaty a propaguje sociální integraci.

Cílem aktivit Jednoho světa je povzbuzovat ve svých divácích a divačkách pocit spoluzodpovědnosti za chod společnosti a podporovat v nich občanský aktivismus. V rámci festivalu je udělována dosud jediná česká mezinárodní lidskoprávní cena Homo Homini.

Neoddělitelnou součástí Jednoho světa jsou diskuse s festivalovými hosty po projekcích a panelové debaty s experty, projekce pro základní a střední školy a spolupráce s vysokými školami. Projekt Dějiny, film a lidská práva usiluje o to, aby se semináře o lidských právech ukotvily ve výuce na českých vysokých školách.

Od letošního ročníku se festival věnuje i aktivitám určeným pro filmové profesionály. Ve spolupráci s německou organizací Documentary Campus pořádá otevřený workshop zaměřený na vývoj a distribuci dokumentárního filmu se zvláštním důrazem na lidskoprávní rozměr snímků.
_______________________________________________________________________________________

ZLOČINCI PODLE ZÁKONA

Ganavim Ba Hok
Alexander Gentelev / Israel, Germany, Spain / 2010 / 91 min.

O životě se neučili ve školách, ale v kriminále. Tam si také vybírali své budoucí spolupracovníky. Tetování jim neslouží jako ozdoba, ale jako projev pohrdání autoritami a znak příslušnosti ke své vězeňské kastě a její hierarchii. Nikdy normálně nepracovali, přesto jsou milionáři. A jsou na to náležitě pyšní. Řeč je o hlavních postavách znepokojivého dokumentu Alexandra Genteleva, jemuž se podařilo získat důvěru několika čelních představitelů ruskojazyčného podsvětí, takzvaných VORŮ V ZÁKONĚ. Ti musejí dodržovat speciální kodex - nepsané zákony, které vznikly ve třicátých letech minulého století v sovětských gulazích. Jejich nebývale otevřené výpovědi společně s archivními záběry z ruských věznic či ukázkami "mafiánských radovánek" podávají velmi komplexní a ucelený pohled na rozvoj organizovaného zločinu v Rusku od perestrojky až do dnešní doby. Podle bývalého pracovníka ruského Interpolu mají dnes tito lidé zásadní vliv na ekonomická a politická rozhodování své země, neboť dobře vědí, že kromě po zuby ozbrojených bodyguardů musejí disponovat i "svým" politikem.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.