Jestli se arabské nepokoje přenesou i do USA, tak ten mazec nechci vidět...

1. března 2011 v 16:53 | Aťan |  ZAHRANIČÍ - politika

Otázku, zda v USA nevzplane třídní boj, najde čtenář v závěru článku "How the middle class became the underclass", publikovaném na webu CNN. V jeho úvodu je umístěn graf, který ukazuje, jak se v minulých 100 letech v USA vyvíjely příjmy průměrných daňových poplatníků (modře) a jak 5 % nejbohatších Američanů (červeně).


Příjmové nůžky mezi průměrným americkým poplatníkem a nejbohatšími Američany se nejvíce rozevřely v posledních 20 až 30 letech. Zatímco příjem průměrného daňového poplatníka v roce 1998 činil 33 400 dolarů a za posledních 20 let se prakticky nezvyšoval, příjem nejbohatšího jednoho procenta Američanů, tj. těch, co pobírají 380 000 dolarů a více, vzrostl o celých 33 %! V článku je provedena analýza faktorů, které k rozevření nůžek přispěly. V jeho závěru je pak položena otázka, zda takto rozevřené příjmové nůžky v USA nepovedou k nějaké formě třídního boje ("I think it's a terrible dilemma, because what we're obviously heading toward is some kind of class warfare," Johnson said.).

USA se dnes stávají laboratoří osudu kapitalismu na této planetě. Budou-li se tam nůžky v příjmové nerovnosti dále rozevírat a nepodaří-li se vládě USA snížit nezaměstnanost, může i v americké společnosti vzniknout tak velké sociální napětí, že vyústí v povstání ne nepodobnému těm v arabských zemích. (celý článek)

USA dluží Číně kolem 790 miliard dolarů

Podle údajů amerického ministerstva financí, dlužily USA koncem loňského listopadu Číně 789,6 miliardy dolarů. Čína stále zůstává největším věřitelem Spojených států. Na druhém místě je Japonsko a Velká Británie. Americký zahraniční dluh vůči nim vzrostl od října do listopadu o 11,4 miliardy dolarů na 757,3 miliardy dolarů v případě Japonska a o 47,4 miliardy dolarů na 277,5 miliardy dolarů v případě Británie. Tohle opravdu nejsou čísla, která by mohla podpořit pověstnou americkou hrdost.
 


Komentáře

1 Sio Sio | 22. března 2011 v 17:00 | Reagovat

No, ještě nějakou dobu potrvá, než to většině Amíků dojde.
Jinou otázkou je - komu tedy dluží USA těch zbylých 10 biliónů dolarů? Číně, Japonsku a Británii něco pře 1 bilión dohromady. Ale pokud vím, dluh USA je přes 11 biliónů ...

2 Aťan Aťan | 22. března 2011 v 18:58 | Reagovat

[1]: nám? :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.