Město umění a věd ve Valencii

5. března 2011 v 19:23 | Aťan |  MUZEA doma i ve světě (sbírky, knihovny ad.)Ve španělské Valencii vzniklo jedinečné Město umění a věd, reprezentativní národní muzeum. Podle návrhů architektů Santiaga Calatravy a Félixe Candely byl vytvořen komplex inspirovaný dokonalostí a krásou přírody, který uchvacujícím způsobem harmonizuje formu s obsahem čtyř hlavních témat poznání - kosmu, biosféry, lidské bytosti a kultury.

Město umění a věd je unikátní projekt, který plně slouží vědě a kultuře nejen v rámci Španělska, ale v rámci celé Evropy. Vyrostlo v letech 1991 - 2005 na necelých dvou kilometrech podél bývalého koryta řeky Turina a všechny jeho části byly inspirovány přírodními tvary. Elegantní bílé stavby se odrážejí ve vodních plochách, které násobí jejich monumentalitu a dodávají jim další rozměr. Obrovská klenba planetária L'Hemisfèric (s IMAX kinem a digitální astronomickou projekcí) násobená odrazem vody se mění v oko.

Umbracle, moderní interpretace zimní zahrady s kaleidoskopickými efekty nabízí i galerii pod širým nebem. Vědecké muzeum prince Filipa je centrem interaktivní vědy a poznání, jeho krédo zní: "Je přísně zakázáno nedotýkat se vystavených exponátů". Po jeho severní fasádě stéká zmrzlý vodopád ze 4000 skleněných tabulí, v průhledech stavba připomíná kostru pravěkého tvora. Naproti tomu Mořský park Oceanográfico je perla uvnitř zvlněné lastury, největší akvárium v Evropě kde lze projít "pod hladinou" od Středomoří po Antarktidu. A konečně Palác umění Reina Sofía nabízí neopakovatelné prostředí zejména pro prožitek hudby. Dokonalost celého prostoru završí multifunkční prostor pro výstavy, setkávání i konference - "Agora", který se chystá k otevření pro návštěvníky v nejbližší době.

 


Komentáře

1 matematik matematik | E-mail | 7. března 2011 v 22:14 | Reagovat

Kam se na tohle hrabe ten náš tolik diskutovaný "Blob" na Letné. Tomuhle říkám architekturanového tisíciletí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.