Muammar Kaddáfí - šílenec, o kterém se mluví

20. března 2011 v 11:13 | Aťan |  ZAHRANIČÍ - politika

Kaddáfího odpůrci vyrabovali jeho palác. Byly v něm zlaté ložnice, bazén, podzemní kryt a nedaleko také mučírna s popravištěm.

Bazén, podzemní bunkr pro případ chemické války i soukromé popraviště určené jeho odpůrcům. Tak vypadal Kaddáfího palác a mučírna, kterou mu spravovaly věrné elitní jednotky v Benghází. Vzbouřenci palác vyrabovali. Mnozí z nich neskrývali přání, aby Kaddáfí sám skončil na oprátce, kterou trestal svoje odpůrce.

Paranoidní vládce se sklonem k megalomanství, s největší pravděpodobností nejbohatší muž této planety. Tak svědčí o libyjském vůdci jeho vyrabovaný palác v Benghází a konta rozesetá po celém světě. Kromě luxusních nadzemních prostor, které povstalci kompletně zdemolovali, a soukromého bazénu, skrýval i mohutný podzemní bunkr. V něm chtěl Kaddáfí přečkat případnou chemickou válku. Jeho režim stále disponuje jedovatým yperitem a mnozí se obávají, že šílený tyran nebude v případě neodvratné porážky váhat s jeho použitím.

Kaddáfí si do své ochranky vybírá jen ty nejkrásnější panny. Moc a peníze na to má, zatím...

Kaddáfí uvedl, že dívčí ochranku zavedl, protože ženy jsou po výcviku k jeho nepřátelům naprosto nemilosrdné a neznají slitování. Pravdou ale je, že finální výběr kandidátek provádí Kaddáfí osobně. A přestože tvrdí, že vstupenkou do jeho ochranky je panenství a cudnost, podle lidí z jeho okolí je ve skutečnosti hlavním kritériem to, zda hodnocená dívka patří mezi jeho sexuální favoritky.

Rodina Muammara Kaddáfího

Osm dětí libyjského vůdce - sedm synů a jedna dcera - vedli dosud sladký život. Někteří měli funkce v armádě a zpravodajské službě, jiní stáli v čele výnosných firem. Všichni měli obvykle zisk z toho, když někdo ze zahraničí do Libye investoval. Kaddáfíové hlavně v posledních letech spravovali Libyi tak trochu jako rodinný podnik a v některých případech asi bude těžké rozlišit státní peníze od těch, které považují za své členové vládnoucí rodiny. Měli štěstí, že se Kaddáfí dostal k moci právě v době, kdy ropa začala přinášet Libyi bohatství. Export černého zlata začal v roce 1961. Velký skok v příjmech nastal o několik let později.

Hodnota zlata a valut ve stání pokladně mezi roky 1970 a 1974 stoupla z 576 milionů libyjských dinárů na více než miliardu. A za stejnou dobu stouply příjmy za vývoz ropy z 1,3 miliardy dolarů na 5 miliard. Ráj mladých a mocných miliardářů z privilegované rodiny se ale zvolna mění v peklo. Ženy už se rodina pokusila - zatím neúspěšně - poslat do bezpečí. V letadle do Bejrútu seděla manželka Kaddáfího syna Hannibala, na Maltě se zase pokusil přistát stroj s vůdcovou dcerou Áišou. Obě letadla se ale musela vrátit do Tripolisu.

Sajf Islám (38 let), který se v minulosti prezentoval jako reformátor, byl prostředníkem při jednáních s ropnými společnostmi a má podíly ve firmách, zabývajících se obchodováním s ropou a zemním plynem. Kdo dosud chtěl v Libyi dělat opravdu velký byznys, těžko se vyhnul Sajfovi Islámovi, mimochodem absolventovi prestižní London School of Economics.

Kaddáfího nejstarší syn Muhammad stál v čele libyjské pošty a měl pod palcem veškeré telekomunikace, včetně internetu. Současné vypnutí internetu po celé Libyi se tak odehrává v jeho režii.

Sádí kdysi zkoušel štěstí v Itálii jako fotbalista, v poslední době měl na starosti projekt zóny volného obchodu západně od Tripolisu. Tam, kde se teď tvrdě bojuje.

Jediná dcera Aíša (35) podniká ve stavebnictví a energetice, před lety ji na narozeninovou oslavu přijel zazpívat Lionel Richie.

Dva ze synů mají funkce v silových strukturách. Chámis vede elitní prapor, který hraje velkou roli v potlačování povstání. (Povstalci na svých serverech tvrdí, že Kaddáfího syn Chámis zemřel na následky popálenin, když v sobotu 19. 3. do jeho domu narazil sebevražedný pilot. Vládní zdroje ale tyto zprávy popřely.)

Mutassím Kaddáfí je oficiálně otcovým poradcem pro národní bezpečnost. Miliony dolarů ho stála novoroční párty v Karibiku, kam mu přijela zazpívat i Mariah Careyová.

Ale všeho dočasu. Švýcarská vláda 24. února zmrazila Kaddáfího účty ve švýcarských bankách. V tomto případě Švýcaři postupují nejspíš velmi ochotně a s gustem. Mezi Bernem a Tripolisem byly totiž napjaté vztahy. Kvůli tomu, že za zbití svých sluhů zadržela v roce 2008 v Ženevě švýcarská policie Hannibala Kaddáfího. Libyjský diktátor v odvetě zatkl dva švýcarské obchodníky v Libyi, omezil dodávky ropy do Švýcarska a vyhlásil alpské republice džihád. Jak to ale vypadá, smát se nakonec budou Švýcaři. (Zdroj: Aktuálně.cz) 


Komentáře

1 emeritni samec emeritni samec | E-mail | 23. října 2011 v 10:36 | Reagovat

Kaddáfí byl možná diktátor se sklony šílence ale o demokratičnosti odpůrců bych si nedělal iluze jakož i o pohnutkách pomoci NATO.Obávám se že  určití lidé pro svoje zisky zadělali na velký problém.Mám pocit že se brzy nebude radovat nikdo.

2 Aťan Aťan | 23. října 2011 v 18:59 | Reagovat

[1]: samče, je to dost pravděpodobný, co říkáš, ale jako výstraha současným i budoucím diktátorům to je hodně poučný. Měli by si ten lynč pouštět každý den před spaním. Peníze, armáda, zastrašování, profesionální ochranka... - a pak přijde doba, kdy nic z toho ti nepomůže.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.