Nespojujte pojem "pravice" s dnešní vládou...

9. března 2011 v 19:08 | František Matějka |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Obecně je lidmi uznáváno, že "pravice" by měla dbát především na svobodu a odpovědnost jedinců, s minimálními zásahy státu do jejich životů. Oproti tomu "levice" svobodu lidí, nutno přiznat, že s jejich volebním souhlasem, omezuje a to ve prospěch státu, který by za občany měl naopak převzít hodně z jejich vlastní odpovědnosti.

Oba pohledy na svět jsou jistě oprávněné. Považuji ovšem za velikou škodu, že podle toho také nelze občany od sebe po volbách fakticky oddělit. Včetně veřejných financí a jejich správy a včetně platnosti zákonů pro každou skupinu zvlášť, aby si důsledky svého přesvědčení mohli voliči vychutnat dosyta bez toho, aniž by do té své vize zatahovali druhou skupinu...

Dovolím si proto politické strany v České republice (a také ty termíny "pravice" a "levice" užívám velmi zřídka) dělit spíše na ty, které posilují moc státu nad občany, a na ty, které se snaží moc státu nad občany omezit, aby měli více svobody v jejich vlastním rozhodování. Všechno ostatní totiž, včetně nápelkování, považuji za nežádoucí mlžení. A je podle mě také zcela jedno, jak deklarují politici sami sebe v očích občanů. Jediné, co se totiž stejně nakonec počítá, jsou činy, odvedená práce a její výsledky.

Na současné vládní koalici jsem se snažil najít taková jimi navržená a prosazovaná opatření, která by znamenala 1) více svobody občanům v jejich rozhodování, 2) více jejich odpovědnosti za vlastní život, 3) menší finanční zátěž ve prospěch veřejných rozpočtů, 4) skutečně koncepční snížení nákladů na státní aparát, 5) nějaká opatření na sobě samých, která by byla hodna příkladu a následování. NIC JSEM NENAŠEL. (celý článek)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.