Po Africe následuje Evropa? V Londýně mohutné demonstrace...

27. března 2011 v 21:46 | Aťan |  ZAHRANIČÍ - politika


Čtvrt až půl miliónu lidí se v sobotu v centru Londýna účastnilo pochodu proti ekonomické politice britské vlády a jejím rozpočtovým škrtům. V některých izolovaných místech okolo Oxford Street a Picadilly Circus se protest zvrhl v násilí. Jde o nejmasovější protest od roku 2003. Při střetech bylo zraněno 84 osob, je mezi nimi 31 policistů. Labouristé a organizátoři protestu prohlašují, že krize a rozpočtový deficit jsou důsledkem nezodpovědného jednání bank, které musely zachraňovat státní peníze.

Odborový kongres TUC, který hlavní demonstraci svolal, odhaduje počet účastníků na 250 tisíc, deník The Guardian píše dokonce o 400 000 lidech. Policie své odhady nezveřejnila. V každém případě jde o největší demonstraci od roku 2003, kdy ulicemi Londýna pochodoval milión lidí proti válce v Iráku.

"Poslali jsme vládě vzkaz, že jsme silní a jednotní, řekl v Hyde Parku generální tajemník TUC Brendan Barber. "Budeme bojovat s brutálními škrty a nenecháme je zničit služby, pracovní místa a životy lidí."

Po něm vystupující šéf opoziční Strany práce Ed Miliband na shromáždění v Hyde Parku zdůraznil: "Alternativa existuje. Nikdy by neměly být obětovány naděje příští generace na oltář dogmatického snižování deficitu. Je potřeba udělat některá obtížná rozhodnutí a některé škrty. Ale tato vláda jde příliš daleko a příliš rychle a ničí naše komunity." (celý článek)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.