Supermarkety zařízly české zemědělce

17. března 2011 v 18:31 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Dovoz masa do ČR

rok 2003 - rok 2010 (v tunách)
drůbeží 32 000 - 70 000
hovězí 3 000 - 20 000
vepřové 28 000 - 179 000

O stavu našeho zemědělství vypovídá porovnání stavu prasat, kdy v roce 1990 bylo v ČR celkem 4 790 000 kusů prasat a v roce 2010 pouze 1 909 000 kusů. Možná namítnete, že se z ČR i vyváží. To ano, ale za rok 2010 byl objem vývozu v drůbežím mase 24 tisíc tun, v hovězím 5 tisíc a ve vepřovém 32 tisíc tun, což je v porovnání s dovozem zanedbatelné.

Proč tomu tak je? Evropské dotace jsou českým zemědělcům rozpočítány a placeny na jeden hektar zemědělské půdy. Ve starých členských zemích je dotační částka rozdělena na podpory na zemědělskou půdu a nemalou část peněz dostávají i chovatelé.

A tak tento dotační systém u nás spolu s politikou obchodních řetězců udělal za uplynulé období své. Ztrácíme se na evropském trhu jako výrobci finálních potravin a čím dál víc vyvážíme základní komodity - zejména obilí a řepku. Přidanou hodnotu a zaměstnanost vytvářejí jiní. A v českém resortu zemědělství (který tvoří zisk) se nejlépe daří "zemědělcům", kteří nevyrábějí nic. Naopak, nejhůř se daří těm, kteří se zabývají živočišnou výrobou. (celý článek)
 


Komentáře

1 Martin Martin | 17. března 2011 v 21:20 | Reagovat

víte jak Poláci vyrábějí maso a další potraviny?
1) Jednak mají svou produkci, dotovanou Polským státem,
2) dále mají polští zemědělci nulové nebo téměř nulové daně,
3) ALE hlavně jim Polsko dotuje stejnou dotací i maso a další zemědělské produkty, které NAKOUPÍ např. v Německu, Nizozemí, ... kde je samozřejmě jeho výroba také dotovaná německou, nizozemskou, .. vládou !! Jasnej tunel, ale kdo polské vládě to nevadí, ba přímo vyhovuje, protože vidí prodej, růst HDP, a nevadí to ani německé vládě, taky mají odbyt, navíc se jim tak krásně daří likvidovat českou konkurenci a postupně přebírají český trh.
Může téhle několikanásobné dotaci český zemědělec a výrobce potravin konkurovat, když dotaci nedostane ve většině případů žádnou nebo mnohem nižší, než je základní dotace v Polsku, Německu, .. ?
I kdyby se strhal, měl nejmodernější techniku na světě, komplet robotizovanou a na všechnu zbylou práci najal ukrajince nebo číňany za minimální platy, tak tomuhle se konkurovat prostě nedá !!
  To je cílená likvidace českého zemědělství a jestli lidi nepřestanou kupovat jídlo jenom podle ceny, bez ohledu na kvalitu a původ, tak to s českýma potravinama dopadne úplně stejně jako s textilkama apod.!!
Ten obchodní model je velice jednoduchej a  jak krásně funguje nám ukazujou číňani už skoro 20 let: Přijdu do země, kde chci přebrat trh a zlikvidovat místní produkci, mám zboží za dumpingové ceny (dělaj ho pro mě lidi v Asii za trochu jídla, mnohdy i děti a taky vězni (ti zdarma)), materiál může být klidně kontaminovanej těžkýma kovama nebo jedama, to je mi jedno, hlavní je cena, jeho kvalita je horší, ale místní lidi, když jim ho budou dlouhodobě nabízet za nižší cenu než za kterou mohou koupit místní výrobek, tak si na něj časem zvyknou a nad jeho kvalitou mávnou rukou.
Místním výrobcům klesne odbyt a jestli nenajdou způsob jak zlevnit výrobu, tak je to položí. No a v momentě, kdy místní podniky zbankrotujou, tak
1) s klidem můžu okamžitě zvednout ceny (svůj přímej zisk) a to klidně na úroveň vyšší, než byly maloobchodní ceny místních výrobců. Nikdo mě totiž nebude nutit je snižovat, protože konkurence už neexistuje.
2) když budu frajer, tak skoupím ty zbankrotované místní podniky, nebo si z nich vyberu to nejlepší a použiju je pro svoji výrobu (přesně takhle to číňani skoupili v Itálii !, v ČR se na podniky vykašlali úplně), nemusím tak platit drahej dovoz z Asie, použiju je na značkovější (dražší) zboží, a zbytek strojů a technologií z fabrik pošlu lodí do Asie a rozšířím si tam svoje továrny o modernější technologie :) No a že z těch místních fabrik jsou nezaměstnaní je mi jedno. Nejlepší je, že jsem celou dobu v zisku, navíc mi zisk pořád roste a náklady se skoro nezvyšujou :-)
A úplně stejně to dopadne i se zemědělstvím !!! Specielně, když už je povoleno prodat zemědělskou půdu cizincům přímo !! Takže jestli nezměníte svoje chování, a nepřestanete kupovat bez uvážení zahraniční jídlo, tak se připravte na chvíli, kdy za jídlo budete platit třeba 2x tolik, protože všechno bude z dovozu a za ceny, které si vymyslí oni, bez konkurence !!
Toto přeprodávání německého masa poláky do ČR samozřejmě znamená, že se německé maso kontaminované Dioxiny prodávalo bez kontrol českým občanům. Stačilo jim na něj nalepit samolepku s nápisem Země původu: Polsko a už ho nikdo nekontroloval.
Dalším příkladem je šíření salmonely při chlazení vodou. Navíc u kuřete chlazeného vodou nekupujete čistou váhu kuřete, ale platíte i za zmrzlou vodu, které v něm výrobci schválně nechávají co nejvíce.
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=677208

2 Aťan Aťan | 18. března 2011 v 11:07 | Reagovat

[1]: Martine, velký SOUHLAS! Moc by mě zajímal názor NERVu a HLAVNĚ vlády, co s tím chtějí dělat a jak potrestají ty, kteří nás do tohoto srabu dostali. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale jen přesdržka tohle nespraví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.