Už se nekrade ze státního, bere se lidem

28. března 2011 v 10:07 | Jan Keller

"Nedávno jsem četl krátký odstavec od Karla Dolejšího, je to zjednodušené, ale racionální jádro to má. V devadesátých letech se tunelovala naše minulost, následně až do teď se tunelovala naše přítomnost a teď prostřednictvím důchodové reformy se tuneluje už naše budoucnost," vysvětlil Keller.

A vtip je podle Kellera v tom, že tunelování minulosti se dělo v podobě privatizování státního majetku, ke kterému nikdo neměl žádná dispoziční práva, proto pocit nespokojenosti byl upozaděn. "Když se kradlo ze státního, tak to nikomu moc nevadilo. Ale teď je situace taková, že už se lidem sahá do peněženek. A to už končí legrace," rozvedl myšlenku sociolog.

"My děláme výzkumy a třeba v Ostravě zjišťujeme, že do středních vrstev patří lidé, kteří by v každé normální zemi už byli na sociální podpoře. U nás se často mluví, že máme necelých devět procent lidí pod hranicí chudoby, což je relativně málo, ale už se neříká, že velká část těch ostatních včetně nižších pater střední třídy je jen málo nad hranicí chudoby," informoval Keller.

Dodal, že "tito lidé už nemohou ustát, když teď na ně dolehnou všechna současná takzvaná reformní opatření, nejrůznější připlácení si na penzi, školné, na období vážnější nemoci či třeba na období nezaměstnanosti".

"Ekonomové z Národní ekonomické rady vlády a další, kteří s těmito opatřeními počítají, žijí v úplně jiném světě. Kdyby si prožili pár týdnů na Ostravsku a zjistili s kolika penězi musí vyjít, možná by rychle změnili názor," myslí si Keller.

A varuje: "My jsme spočítali, že u nás už máme domácnosti, které ještě před deregulací nájmů dali čtyřicet procent příjmů domácnosti na bydlení. To znamená, že z hlediska nějakého privilegovaného pražského ekonoma platit si pár stovek navíc nic není. Pro mě to taky moc není, já si odřeknu pár piv, ale z hlediska velké části zaměstnanců to je částka, kterou nemají bez zadlužení kde získat."

To už jsou podle Jana Kellera konkrétní příklady toho, že už se nerozebírá nějaký anonymní státní majetek, ale sahá se lidem hluboko do peněženky a střední vrstvy to mohou odnést nejvíc. "Ti nahoře umí optimalizovat své daňové povinnosti, těm dole není co vzít, ale máte tady pásmo lidí, kteří by normálně měli být oporou demokracie a měli by si žít solidně. A tito lidé zaplatí všechny takzvané reformy. To jsou ovečky, které se nyní ostříhají možná už nad únosnou mez," konstatuje Keller. (celý článek)
 


Komentáře

1 baarel baarel | Web | 2. dubna 2011 v 1:08 | Reagovat

"Kdyby si prožili pár týdnů na Ostravsku a zjistili s kolika penězi musí vyjít, možná by rychle změnili názor"  - ale nejen na Ostravsku
"střední vrstvy to mohou odnést nejvíc" - protože jich je mnoho

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.