Zemětřesení v Japonsku

11. března 2011 v 19:41 | Aťan |  Soukromá ENCYKLOPEDIEPo zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály zpustošilo východní pobřeží Japonska desetimetrové tsunami. Hluboko do vnitrozemí odnášela obří vlna auta, lodě i domy. Otřesy zasáhly i Tokio, kde začalo hořet několik výškových budov. Jinde vzplála elektrárna či rafinerie. Počet obětí zřejmě přesáhne deset tisíc.

Po silném zemětřesení, které otřáslo Japonskem ve 14:46 místního času, následovalo několik dalších silných otřesů. Ohnisko bylo v desetikilometrové hloubce zhruba 130 kilometrů východně od města Sendaj na východním pobřeží ostrova Honšú.

Nejvíc postižená je oblast kolem města Sendaj, která je nejblíže epicentru zemětřesení. Celý region spláchlo desetimetrové tsunami. Podle televizních záběrů valila obří vlna na pobřeží tuny trosek a bahna. Zaplavené jsou rozsáhlé oblasti na severu země. Po zemětřesení jsou poškozeny jaderné elektrárny. (celý článek + videa zde)


Americký server knoxnews.com zveřejnil článek Franka Mungera založený na rozhovoru s odborníkem na jaderné havárie Dr. Michaelem Allenem. Ten se po většinu svého profesního života zabýval studiem nejzávažnějších nehod jaderných reaktorů a modelováním simulací s cílem co nejlépe porozumět krizovým dějům včetně tavení jádra reaktoru.

Pakliže zaměstnanci nebudou s to dostatečně ochlazovat reaktory, rozžhavené palivo steče do vody v tlakové nádobě pod reaktorem. Nakonec by teplo z rozžhavené palivové kaše mohlo vyvařit veškerou vodu a klesnout na ocelové dno nádoby. Pokud by se to stalo, "propálilo by se skrz jako máslem", vysvětluje doktor Allen v knoxnews.com.

To by následně vedlo k vstřiku rozžhavené taveniny do vodou naplněné betonové dutiny pod reaktorem. Poněvadž beton by byl v tu dobu nejspíše chladný, reakce vyvolaná vstřikem extrémně horké taveniny by byla masivní. "Bylo by to, jako by tam někdo shodil bombu: nad zem by se vznesl velmi, velmi radioaktivní oblak," analyzuje situaci ve fukušimské elektrárně jaderný fyzik Allen.

Pokud by k tomu měl vývoj dospět, to nejlepší by bylo, kdyby vítr vanul směrem na východ a odvál radioaktivní mrak nad oceán. "Radioaktivita by spadla do moře a všichni by byli v klidu," poznamenal Allen.

"Nejhorší případ by nastal," sdělil Allen serveru knoxnews.com, "pokud by vítr vál směrem na Tokio a hustě osídlené oblasti Japonska." Za těchto okolností by podle něj havárie svými důsledky překonala černobylskou katastrofu.

Přeživší po ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami, se nacházejí v zoufalé situaci. Dokonce takové, že navzdory svému naturelu začali rabovat. Policie hlásí případy vykradení peněžních bankomatů, samoobsluh a poničených domů, ale také odsávání pohonných hmot ze zaparkovaných aut.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.