Guvernér Wisconsinu kopíruje Kalouska

2. dubna 2011 v 9:02 | Aťan |  ZAHRANIČÍ - politika

Před madisonským kapitolem se o víkendu opět sešel rekordní počet demonstrantů. Do protestů se nově zapojili i zemědělci. Foto archiv listu The Nation


Guvernér Wisconsinu Scott Walker předložil celý balíček zákonných úprav, které obsahovaly např. zdvojnásobení částky, kterou přispívají státní zaměstnanci na zdravotní pojištění, a také zvýšení příplatku na penze. Další část balíčku měla uzákonit zmrazení platů pro tutéž skupinu a zrušit některé sociální výhody.

S největší kritikou se ovšem setkal návrh na omezení moci a vyjednávacích práv odborů. Zástupci Demokratické strany ve wisconsinském senátu nedisponovali dostatečnou silou, aby republikánskou většinu přehlasovali.

Scott Walker odůvodňoval nezbytnost příslušných reforem výší státního dluhu, která v posledních měsících přerostla 3,5 miliardy dolarů. Jeho kritici přitom namítali, že šetří na nesprávných místech. (Podobnost s Českou republikou čistě náhodná.) Americký list The Nation připomenul, že kdyby se současná daňová zvýhodnění pro velké společnosti zrušila, nebylo by žádných úspor vůbec zapotřebí.

Také odbory, které po celou dobu projednávání zákonných úprav svolávaly do hlavního města Madisonu solidární protesty, v posledním týdnu značně ustoupily. Podle zpráv BBC daly dokonce pod tlakem najevo, že přijmou některá zkrácení platů i benefitů, jen když jim zůstanou zachována vyjednávací práva. Republikáni se ale s odvoláním na mandát z listopadových průběžných voleb rozhodli nepolevit a část příslušné legislativy prosadit v původním znění.

Richard A. Epstein, profesor práva na Chicagské univerzitě (University of Chicago), který se rozsáhle zabýval otázkami vztahů odborů a vlády, říká, že existuje velmi vysoká pravděpodobnost velké stávky, pokud vůdcové odborů na národní úrovni uznají, že ztratí-li boj o právo na vyjednávání ve Wisconsinu, přijdou o ně i v ostatních státech. Paul Secunda, profesor na Marquette University, který se zabývá pracovním právem, souhlasí s tím, že se generální stávka poté stane nevyhnutelnou. "Poslední pravomoc, kterou má zaměstnanec, je, že na konci dne odepře další práci. To by mohl být konečný trumf, který by odbory mohly vynést, a mohl by být nesmírně silný," řekl Secunda.

V americkém Wisconsinu, i v České republice, je scénář podobný. Politici, státní úředníci a finančníci se ukázali jako špatní hospodáři, proto si občan musí připlatit. Ale tuším, že si to Američané nenechají líbit. Za Velkou louží se dějí zajímavé věci, které bude poučné sledovat. (více o stávce ZDE)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.