Nedomyšlená společnost

7. dubna 2011 v 18:53 | Jan Keller |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Hned na začátku bychom si měli položit otázku, o jaké společnosti se budeme bavit. Proč by naše společnost měla být "nedomyšlená"? Jeden výrok říká, že lidská společnost je směs geniality a naprostého idiotství. A my bychom se měli snažit pochopit, proč tomu tak vlastně je. Ale nebude to nijak snadné, protože všichni lidé jsou systematicky přesvědčovaní (již po dobu dvou či tří století) o tom, že společnost, ve které žijí, je rozumná.

Rozum moderní společnosti se zmohl jen na to, že získávání výhod řešíme kompromisem - a to formou úplatku. Úplatek sblíží obě strany. Úplatek je gestem dobré vůle. Oba jsou spokojeni. Úředník potvrdil svou nadřazenost a žadatel dosáhl svého cíle.

Moderní společnost ovšem dospěla do situace, kdy obyčejná sprostota bývá někdy potrestána, ovšem slušnost není nijak odměňována. Tak proč rodiče učí své děti slušnosti, když dávno dobře vědí, že lidé, kteří budou rozhodovat o jejich osudu, budou postupovat podle zcela jiných měřítek? Co rozumného je na počínání rodičů? Vznikla tak zvláštní situace: Lidé se stále pečlivěji snaží vzbudit dobrý dojem a přitom stále méně záleží na tom, jaký dojem dokáží vzbudit u svých nadřízených (mocných). (celý článek)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.