Opravdu bojujeme proti nedozírným následkům?

22. dubna 2011 v 14:47 | Bohumil Doležal |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Politická krize je prý zažehnána. Stalo se tak, jak je u nás obvyklé, cestou bránění nedozírným následkům. Bránění nedozírným následkům je náš národní sport. Pozoruhodné je, že během toho bránění se nedozírné následky dostavují, ale jaksi plíživou formou, takže to tolik nebolí. Rekordmanem v bránění nedozírným následkům byl kdysi prezident "ČSSR" Ludvík Svoboda. Když odstranil hrozbu nedozírných následků tím, že se dostavily, byl posléze odstraněn sám, protože odstraňovatele nedozírných následků už nebylo třeba.

Prezident Klaus si vybojoval daleko větší právo plést se do každodenní vládní politiky, než jaké měl jeho předchůdce a jaké měl dosavad i on sám. Je těžké mu vyčítat neústavnost, dělá jen to, co mu další účastníci hry, zejména premiér, mlčky požehnají. Drží dál ochrannou ruku nad VV (šikovný politický nástroj) a posiluje svou váhu v rozložené ODS. Až odbourá své hlavní oponenty, zůstane premiér coby centrista viset ve vzduchu (v procesu bránění nedozírným následkům se ti, kteří jsou vyhlédnuti jako jejich perspektivní oběti, sami ochotně zbavují svých stoupenců), a jeho pád bude tvrdý.

A konečně "usmiřovači": Tuto roli vzala ne sebe TOP09 a jmenovitě předseda Schwarzenberg. Co vlastně zachraňují: také nás, nebo jen své posty? Usmiřovači hledají kompromis mezi těmi, kteří cestou bránění nedozírným následkům nedozírné následky prosazují, a těmi, co se nedozírným následkům nedokážou bránit. Poté, co se jim to povede, budou semleti sami. Je přitom pro české prostředí typické, že jde na jedné straně o ty, co nedozírné následky prosazují formou bránění, a na druhé straně o oběti nedozírných následků. Ti, co proti nedozírným následkům bojují, jaksi chybí. Nedivme se, když nemáme jasno ani v tom, co to ty nedozírné následky vlastně jsou.

Miroslav Macek, který oslavy proignoroval, si z Topolánkova projevu ke kritice vybral tu pasáž, kde se expředseda opřel do Věcí veřejných. "Ostrá kritika Věcí veřejných z úst Mirka Topolánka na Žofíně je sice na místě, ovšem může se částečně pokládat za jejich zakladatele: nebýt jeho dalíkovsko - toskánské politiky, VV by se do Poslanecké sněmovny zřejmě vůbec nedostaly...," glosoval Macek.

Ten se navezl i do Klause za tu pasáž projevu, kde prezidenta za viníka vládní krize pasoval média. "Je-li pan prezident Klaus přesvědčen, že za vládní krizi (která podle něj pominula) mohou media, doporučuji mu přečíst si rozhovor s exnáměstkem exministra dopravy Bárty Martinem Sýkorou a "bílým koněm" ABL Janem Harvillem v MF Dnes," napsal Macek s tím, že pak Klaus "dozajista uzná, že za ty šílenosti nemohou media, která o nich píší, ale jejich činitelé". (celý článek)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.