Vládnou v České republice opravdu politici?

2. dubna 2011 v 12:20 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"


V červnu 2010 Zdeněk Bakala oznámil, že během předvolební kampaně věnoval 28,5 milionu korun třem politickým stranám. Občanská demokratická strana dostala 15 milionů korun, TOP 09 7,5 milionu korun a Věci veřejné 6 milionů. Protože právě tyto tři strany pak utvořily koalici pod vedením Petra Nečase, publicisté kolem Deníku Referendum, a po nich i některá další média, označovala tuto vládu názvem "Bakalova koalice".

Tato "nálepka" bude přehnaná, do kasičky stran určitě přispívá podnikatelů mnohem víc. ODS přiznala výdaje na volby r. 2010 541,5 milionu korun. ČSSD, jejíž kampaň byla vizuálně nejmasivnější, tvrdí, že její kampaně stály jen 270 milionů korun. Obě strany hospodaří tak, že se topí v dluzích. (Prosakování podnikatelů do politiky - viz kauza Vít Bárta - zde)

Finančník Zdeněk Bakala koupil společnost OKD v polovině minulého desetiletí. Potřebné finance prý získal z prodeje své vlastní investiční banky Patria Finance. Nyní však vyplouvají na povrch skutečnosti, které do příběhu o zrodu miliardáře a mediálního magnáta vnášejí nové otazníky. Podle dokumentů amerického soudu je totiž zřejmé, že Bakala si mohl přenecháním svého podílu v Patrii vydělat pouhý zlomek z minimálních deseti miliard, které podle odhadů severomoravské doly stály. Druhý nejbohatší Čech odmítá o pochybnostech debatovat a tvrdí, že zbytek peněz mu půjčily banky. Dá se tomu věřit?

Reportéři ČT nedávno ale narazili na dokumenty, které tento příběh i jednoduché počty poněkud nabourávají. Ze zápisu Nejvyššího soudu amerického státu Jižní Karolína, který na přelomu 2002 a 2003 rozhodoval o rozvodu Zdeňka Bakaly s manželkou Marguerite, totiž vyplývá, že celková hodnota podílu obou manželů v Patria Finance představovala "pouhých" 6 049 475 dolarů. To podle tehdejšího kurzu znamená 240 milionů korun. A o tento podíl by se manželé měli rovným dílem rozdělit. Takže Bakala, stejně jako jeho manželka, by z prodeje Patrie získal zhruba 120 milionů korun. Opravdu tedy banky půjčily Bakalovi takto drtivou většinu ze spekulovaných dvanácti miliard?

Zdeněk Bakala se stal opravdu bohatým mužem až po ovládnutí OKD. Tvůrce Bakalova bohatství je jednoznačně Bohuslav Sobotka jako tehdejší ministr financí, který umožnil za tak levné peníze získat Zdeňku Bakalovi státní podíl a za velmi nízké peníze vlastně podíl na bytech někdejšího OKD. (celý článek)Zdeněk Bakala v 19 letech emigroval do USA. Studoval na University of California v Berkeley. Později studoval na Dartmouth College. Pracoval pro firmu Credit Suisse First Boston v New Yorku, Londýně a nakonec v Praze. V roce 1994 založil vlastní investiční firmu Patria Finance a v roce 2000 ji prodal bance KBC. V roce 2004 koupil skupinu Karbon Invest ovládající mimo jiné Ostravsko-karvinské doly (OKD) a Českomoravské doly. V roce 2006 získal podíl v časopise Respekt. V srpnu 2008 koupil většinový podíl firmy Economia, která vydává deník Hospodářské noviny a několik desítek odborných časopisů. V r. 2010 koupil dům na Hradčanech, kde má v budoucnu sídlit Knihovna Václava Havla. (Zdroj: Wikipedie)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.