Deset miliard ročně anonymním firmám

28. května 2011 v 10:47 | Jiří Skuhrovec |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"Firmy s listinnými akciemi na majitele loni spolykaly veřejných zakázek nejméně za 8 miliard. Nejvíce peněz k nim přiteklo z Lesů ČR, Ředitelství silnic a dálnic a ČD Cargo. Plyne to ze statistiky, kterou jsme zveřejnili dnes na zIndex.cz.

V plánu dnešního jednání vlády figurují otázky akcií na majitele a Zákona o veřejných zakázkách. Rozhodli jsme se přispět svou troškou do mlýna, a přinést do diskuse argument, který měl padnout dávno - čísla ukazující na rozsah celého problému. Ta jsou k dispozici zde:
Zakázky firmám s Listinnými akciemi na majitele - statistiky 2007-2010
(omlouvám se za excelovský výstup - věříme že kdo skutečně chce čísla, uvítá jej raději než animaci)

Malá ochutnávka toho, co najdete uvnitř:

Dodavatelé - TOP 10
(firmy s listinnými akciemi na majitele, které v letech 2007-2010 získaly největší objemy veřejných zakázek)
EDS HOLDING, a.s. 3280 mil. Kč
BAK a.s. 2030 mil. Kč (již neexistuje)
Financial Found a.s. 1477 mil. Kč
HERKUL a.s. 1424 mil. Kč
CE WOOD, a.s. 1222 mil. Kč (v konkurzu)
Krušnohorské lesy, a.s. 900 mil. Kč (již neexistuje)
TEZAS a.s. 833 mil. Kč
STAVCENT, a.s. 597 mil. Kč
Pozemní stavitelství Zlín a.s. 592 mil. Kč
HAGEMANN a.s. 577 mil. Kč

Zadavatelé - TOP 10
(instituce které v letech 2007-2010 rozdaly největší objemy zakázek firmám s listinnými akciemi na majitele)
Lesy České republiky, s.p. 3943 mil. Kč
Ředitelství silnic a dálnic ČR 2718 mil. Kč
ČD Cargo, a.s. 1710 mil. Kč
Ústecký kraj 1415 mil. Kč
MINISTERSTVO OBRANY 881 mil. Kč
MINISTERSTVO FINANCÍ 689 mil. Kč
HLAVNÍ MĚSTO PRAHA 609 mil. Kč
Povodí Labe, státní podnik 530 mil. Kč
Město Vrchlabí 530 mil. Kč
Město Trutnov 508 mil. Kč

Co je vlastně na listinných akciích na majitele ve veřejných zakázkách špatného jsem šířeji popsal (nebo spíše zrekapituloval - názor to není jen můj, ale i řady odborných autorit, odborníků z OECD apod.) už včera: U listinných akcií na majitele platí presumpce viny

Zásadním bodem je fakt, že není zřejmé kdo je majitelem vítězné firmy - a komu tedy potečou zisky. Do žebříčku se těsně nevešel pražský IKEM (kauza na kterou jsme před dvěma měsící upozornili), který nám poslouží jako pěkná ilustrace toho, proč zakázky firmám s listinnými akciemi na majitele nedělají dobrotu. Ten v létě 2010 dal firmě Kardio port zakázku na 440 mil. Kč ročně, v zásadě bez soutěže (Kardio port byl jediným účastníkem tendru). Firma Kardio port má listinné akcie na majitele - nelze tedy zjistit komu potečou její příjmy z mamutího tendru. A jako náhodou si řada funkcionářů IKEMu nakoupila luxusní pražské byty. Je mezi tím spojitost? Já netvrdím že je - to nelze prokázat. A v tom je právě problém tendrů - vnášejí do celé soutěže nejistotu. Páni ředitelé z IKEMU mohou být čistí jako lilium, a nebo korupčníci nejhoršího zrna. A pak je na místě říct - lépe by bylo, kdyby zakázku vyhrála firma s transparentní vlastnickou strukturou.

Získaná čísla jsou dolním odhadem - tj. v reálu mohou být ještě vyšší, nižší však ne. Je tomu tak ze dvou důvodů - v prvé řadě nepočítáme firmy vlastněné jinými firmami s akciemi na majitele atd. Tím odpovídáme na argument, že firma s akciemi na majitele je beztak zpravidla skrytá za holding - čísla ukazují že tomu tak není. V druhé řadě, určitá nejistota ohledně čísel vzniká kvůli kvalitě zdrojových dat - ta jsme sbírali s pomocí webových robotů především z databází ISVZ (Česká pošta) a ARES (MF ČR), v případě že si databáze "nebyly jisty" například cenou, nebo tím zda firma má listinné akcie na majitele, do statistiky jsme je nepočítali. Celý výstup pak vychází z naší databáze veřejných zakázek, budované pro účely hodnocení zIndexu. Je v zásadě vedlejším produktem, který jsme se rozhodli pro bono zveřejnit.

Dolní odhad necelých deset miliard (skutečná částka může být o pár desítek procent vyšší), to už pro "vládu rozpočtové odpovědnosti" není malá položka.__________________________________________________________________________________

Jiří Skuhrovec vystudoval ekonomii a informatiku. V současnosti pracuje jako analytik ve společnosti EEIP, podílí se na doporučeních NERVu a přednáší dějiny ekonomických teorií na FSV UK. Je spolutvůrce projektu zIndex.cz, známkujícího zadavatele veřejných zakázek. Od jara 2010 tráví nepřiměřeně mnoho času prací na zIndexu, přesvědčen že zkusit něco změnit je lepší než nadávat u piva.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.