Víte jak si politici zajišťují beztrestnost?

24. května 2011 v 19:51 | Respekt - Ondřej Kundra / Jaroslav Spurný |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Hierarchický systém fungování státního zastupitelství dává některým žalobcům do ruky neobyčejnou moc. Pokud chtějí účinnně bránit vyšetřování závažných zločinů a ochránit před spravedlností například politiky (kteří je do funkcí jmenují a rozhodují o jejich odvolání), může se policie při pátrání přetrhnout, ale výsledek stojí vždy nakonec na rozhodnutí dvou až tří lidí z vrchního nebo městského státního zastupitelství.

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula a jeho náměstek Libor Grygárek

Městská státní žalobkyně Jana Hercegová


Tajný dokument č. 1439 měl navždy zůstat veřejnosti utajen. Tajná listina skrývá návod šéfů pražského městského zastupitelství žalobkyni Šárce Pokorné, aby se nesnažila vyšetřit, co se skrývá za podezřením z korupce, které na přelomu roku smetlo z ministerského křesla Pavla Drobila, současného místopředsedu ODS a blízkého politického spojence premiéra Petra Nečase. Dokument č. 1439, který má RESPEKT k dispozici, zároveň žalobkyni Pokornou upozorňuje, že vzepřít se tomuto "Doporučení" není možné.

Zastavení případu "Drobil" je dokonalou ukázkou, jak funguje zdejší dlouholetý systém, v němž se politicky výbušné kauzy ukládají k ledu, ale navenek přitom vše vypadá v pořádku. Vzhledem ke konkrétním důkazům a ochotě Libora Michálka o nich dál mluvit, měli žalobci od začátku velkou šanci korupci rozklíčovat. V podstatě stačilo, aby pracovali se všemi dostupnými důkazy a úplatkářské podezření nerozsekávali do dílčích, nesmyslných a de facto "nevyšetřitelných" kauz - jak je u těchto věcí v Česku běžnou praxí - nýbrž ho rozkrývali v celé logice příběhu.

"Jsem naprosto v šoku. Hned jak skončíme tento hovor, jdu okamžitě volat ministru spravedlnosti a budu si důrazně stěžovat, že takové věci unikají do médií!!!" křičí do telefonu na redaktory Respektu místopředseda ODS Drobil.

"To je neuvěřitelné, co konstruujete v kauze Drobil. Odejděte!" křičí do venkovního bzučáku moderní vily v rezidenční čtvrti pod Kavčími horami náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek.

Za dvě hodiny pípá na novinářském mobilu vzkaz od městské státní žalobkyně Jany Hercegové. Právě tahle žena dokument o zametání případu č. 1439 podepsala. "Jedná se o nelegální únik informací, již jsem zahájila interní šetření."

Emoce Jany Hercegové jsou namístě. Právě v nich se totiž může skrývat klíč k jedné dlouholeté české hádance, jež dosud čeká na své rozluštění. A sice: proč tu za posledních deset let nikdy nebyl vyřešen ani jeden případ spojený s korupcí mocných, ačkoli to už několikrát vypadalo, že před policisty a žalobci leží důkazy doslova na zlatém podnose. Jediné co Rampulu, Grygárka a Hercegovou zajímá je, kdo na ně práská...

2. 7. 2012 KONEČNĚ!!! S Rampulou odchází i Grygárek - ZDE

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.