Začíná to bublat, brzy to bude vřít, (ne)vážení politici!

21. května 2011 v 21:58 | Aťan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"


V sobotu pět minut před dvanáctou vyrazili zástupci českých odborů od jejich sídla, tedy žižkovského Domu odborových svazů, na pochod Prahou. Podle odhadů mluvčí odborů bylo krátce po jedné hodině v davu už osmačtyřicet tisíc lidí.

Emotivní projev přednesl předseda Asociace samostatných odborářů Bohumil Dufek. "Místo, aby Česká republika prosperovala, je z ní zadlužené torzo," zakřičel hned na úvod. Dodal, že "Česko je zadluženou zemí, která bude lidi posílat "z práce rovnou do kremace." Obrovské ovace si mezi tisíci přítomnými vysloužily také jeho další plamenné věty zakončené slovy "nebudeme podporovat ty podělaný politický strany."

V podobném duchu se vyjádřila i předsedkyně zdravotnického odborového svazu Dagmar Žitníková. I ta svým burcujícím projevem vyvolala velký ohlas.

Po zahájení projevů, které moderovaly Táňa Fišerová a Radka Sokolová, zazněla také píseň Karla Gotta "Být stále mlád". Tímto songem odboráři ironicky upozornili na posun věku odchodu do důchodu.

Další protestující, kteří se na demonstraci vydali, přivezli transparenty s hesly jako "Máte toho dost", "Zhulená vláda", "Nečas hraje přesčas", "Dobří Kožení se vracejí", "Loupežníci patří na Pankrác, ne do Strakovky" nebo "Stop zákeřným reformám".

Na rohu Opletalovy ulice byl zajímavý protestní znak: gumák v podobě prezidenta Václava Klause ve vězeňském oděvu.

Sobotní demonstrace odborových svazů a občanských iniciativ na pražském Václavském náměstí skončila přečtením prohlášení, ve kterém organizátoři odsoudili vládní reformy. Ještě předtím z tribuny padla slova o vypovězení poslušnosti vládě a naštvanosti obyvatelstva. Akce byla zakončena zpěvem státní hymny.

"Základní a obrovský problém je, že spousta lidí očekávala, že tahle vláda konečně začne něco dělat už proto, že má jasnou většinu. Namísto toho přišly hádky a nevyřešilo se nic. A to je obrovská frustrace. A já se obávám, že si to vláda neuvědomuje. A když tohle jednou bouchne, tak pak už se to dá jen těžko ukočírovat," myslí si politoložka profesorka Vladimíra Dvořáková. Současně ale dodává, že nejde jen o problém ve vládě nebo ODS. "To nevyřeší ani předčasné volby a nová vláda. Důležité je to, aby se začalo něco dělat, něco řešit. Ale na to zřejmě není vnitřní síla ani uvnitř ODS ani uvnitř sociální demokracie," uzavřela politoložka.

Jaroslav Zavadil a Táňa Fišerová na hlavním pódiu na Václavském náměstí v Praze (21. 5. 2011).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.