Znáte odsouzeného Romana Smetanu?

20. května 2011 v 22:03 | Pavel Šaradín |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"Minulý týden tak nějak v rychlosti probleskla zpráva o potrestání řidiče Dopravního podniku města Olomouce Romana Smetany. V předvolebním čase totiž pomaloval reklamy a upoutávky politických stran na autobusech. Provinil se tím, že černým fixem dokresloval politikům tykadla a připisoval slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Za poškozování cizí věci dostal sto hodin veřejně prospěšných prací a ODS má zaplatit škodu ve výši patnácti tisíc korun. Když ho odsoudili, řekl, že má rád divadlo.

Zpravodajský server iDNES.cz případ zveřejnil pod titulkem "Řidič autobusu počmáral plakáty ODS, trest nad ním vynesla Langerova žena". Soudkyní totiž byla skutečně Markéta Langerová. Před soudním líčením tuto skutečnost zmínila, ale vyloučila u sebe sama podjatost. Obžalovaný k tomu rovnou dodal: "Vím, kdo je váš manžel. Je to jeden z největších gaunerů v ODS i v celé české politice. Přesto vás osobně nepovažuji za podjatou." Langerova manželka pana Smetanu upozornila, že nesmí používat před soudem vulgární výrazy, jinak mu hrozí peněžitá pokuta. K tomu uslyšela: "Já nepovažuji slovo gauner za vulgarismus. Gauner je dnes už téměř synonymem pro příjmení vašeho manžela."

"Ano, pomaloval jsem nejméně třicet reklam, pravděpodobně ale ještě mnohem více. Nikdy jsem toho nelitoval, protože z mé strany to bylo svobodné vyjádření názoru občana, který nemá na rozdíl od politických stran k dispozici obrovské prostředky na propagaci. Přišlo mi proto správné vyjádřit svůj názor na ně právě na jejich reklamách, které jsme si zaplatili z vlastních daní, z nichž jsou strany financovány. Byl to z mé strany zcela nenásilný odpor vůči politickým elitám." V řeči před soudem nakonec dodal: "Moje náprava je naprosto vyloučena."

Zajímavé je, že pan Smetana kreslil po plakátech víceméně všech politických stran, které autobusy olomoucké MHD před volbami využily ke své prezentaci. Týkalo se to sociálních i křesťanských demokratů. Jedinou stranou, která dala případ k soudu, byli právě občanští demokraté. (celý článek)

VIDEO - ZDE

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.