Jiří Menzel: Václavu Klausovi k 70. narozeninám

20. června 2011 v 18:43 | Jiří Menzel |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Jsme taková rodina, se kterou sdílí domácnost bílý nosorožec. Není s ním příjemné bydlení. Do všeho vráží, všechno ušpiní, hodně nám toho sežere. Všem je nám to nemilé, mluvíme o tom, jenom hlava rodiny dělá, jakoby bílý nosorožec u nás neexistoval. Na začátku byl ten nosorožec menší, spíš legrační, - co to je šest milionů od maďarského nebožtíka. Tenkrát ještě dnešní hlava státu hlavou státu nebyla, ale už tehdy, jak si pamatujeme, náš dnešní prezident zaujal pozici mrtvého brouka.

Jak šly roky, čím dál tím častěji propukaly aféry. Za dvacet let tu ten bílý tlustokožec pořádně vyrostl. Z ukradených milionů se stávají ukradené miliardy. Mnozí politikové, kteří přišli do politiky s prázdnými kapsami, odcházejí z politiky jako milionáři. Hlavu státu zajímá, jestli ministr umí anglicky, ale nezajímá ho, jak se může stát, že ministr přes noc zbohatl. Nevadí mu ani, že politické strany nemůžou doložit útraty za své volební kampaně.

Zajímavé je, k čemu se pan prezident vyjadřuje. Tu k finanční krizi, tu k oteplování, tu k okurkové nemoci. Je zkrátka ve všech oborech doma a má na ně svůj názor. Je to jeho právo. Zaráží mne okolnost, že zatímco obyčejný občan se pohoršuje nad nekonečnou ságou o korupcích, pro pana presidenta to jsou věci, které jsou mimo oblast jeho zájmů.

A tak když už po několikáté policisté zabývající se korupcí postupně, i hromadně, opouštějí svůj úřad, nebo jsou, za mlčenlivého souhlasu velkých stran, rozpuštěni, tak pan prezident ani nepozdvihne obočí, natož aby pohrozil svým profesorský ukazováčkem, i když, jako hlava okrádaného státu, by měl pořádně bouchnout pěstí do stolu.

A když vyhřezne nějaká opravdu ošklivá kausa, jako aféra Drobil, a hrozí, že si politici budou prát své prádlo veřejně, pozve si na Hrad pan prezident příslušné hlavy politických stran a poradí jim: Pánové, pokud nechcete přijít o všechno, nechte kostlivce ve skříni!

Ke všem těm aférám, o kterých si my denně dozvídáme, kterými se trápíme, Hrad většinou mlčí. Proč asi pana prezidenta zajímá okurková nemoc víc, než to, o čem si v Česku cvrlikají vrabci na střeše. Nejspíš proto, že o tom všem ví mnohem víc, než tušíme.

Jiří Menzel, 19. 6. 2011


 


Komentáře

1 emeritnísamec. emeritnísamec. | 21. června 2011 v 11:07 | Reagovat

Výborné a profesionální.Dávám na svůj facebook.

2 Jiří Floyd Jiří Floyd | E-mail | 27. června 2011 v 10:39 | Reagovat

Když jsem se kdykoliv vyjádřil obdobným způsobem jako pan Mencl,koukali se na mě většinou jako na toho zmíněného bílého nosorožce.Asi musíme dostat víc přez držku aby se něco pohnulo.Jinak si neumím vysvětlit náturu tohoto národa který už dávno měl vzít do ruky místo klíčů klacky a vypráskat pakáž do pryč. Floyd

3 Zdeněk Novotný Zdeněk Novotný | 29. června 2011 v 0:28 | Reagovat

Evidentní podvrh nějakého sraba, který se schovává za cizí jméno. A taky hezká ukázka, jak jsou hysteričtí klausofobové ve své zbabělosti a zákeřnosti trapní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.