Otevřený dopis poslancům

16. června 2011 v 18:03 | Josef Pepíno Němec |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Vážení poslanci,

průměrný fond pracovní doby je 180 hodin měsíčně. Měsíčně však zaměstnanec odpracuje běžně kolem 240 hodin, často i mnoho desítek hodin přes 300, jen aby si vydělal alespoň 10 až 13 tisíc měsíčně. Naprostá většina hodin odpracovaná přesčas je bez příplatku za práci přesčas, protože je tato práce fiktivně vykonávána pro jiného zaměstnavatele, ale na stále stejném pracovišti.

Mnoho zaměstnaných pracuje na základě pracovní smlouvy na dobu určitou, která je opakovaně obnovována - často i několik let. A mnoho jich pracovní smlouvu nemá vůbec. Pracují na "Dohodu", tedy bez nároku na dovolenou, na příplatek za práci přesčas, ve svátek ... prostě jen odvedou dohodnutou práci. Tečka.
Co není zakázáno, je dovoleno.

Lidé (zcela záměrně píši "lidé" místo "zaměstnanci") si to vše musejí nechat líbit, jen aby jejich rodiny měly alespoň nějaký pravidelný příjem.
Kolik volných pracovních míst by se objevilo při dodržování pravidel o fondu pracovní doby a stanoveném počtu přesčasových hodin?
Kolik lidí by našlo práci a získalo pravidelný příjem?
Kolik by ubylo lidí pobírajících sociální dávky?

Jak dlouho ještě tento stav lidé mlčky vydrží? Domnívám se, že struna únosnosti a sociálního napětí je napnuta těsně před mez prasknutí - a dnešní stávka zaměstnanců v dopravě je toho naprosto zřejmým důkazem. Přitom právě u zaměstnanců v dopravě situace, kterou popisuji, není. Jejich příjmy jsou někde jinde, jsou o jiných částkách. Oni i přesto jdou do stávky ... proti zamýšleným reformám.

Neměly by zamýšlené reformy jít trochu jinou cestou? Nemělo by se reformovat něco zcela jiného, než šetřit si na důchod (opravdu za této situace není z čeho šetřit) platit si i nejmenší a nejnutnější lékařské úkony (a například zubní plomba takovým úkonem jistě je) jít do důchodu až v 70 letech (kolik z nás si užije zaslouženého důchodu a jak dlouho?) ...

Mnou popsaná situace panuje v naprosto jiných zaměstnáních, ve zcela jiných službách. V těchto zaměstnáních by ale případná stávka neměla takový účinek a dopad na celý stát. Znamenala by pouze vyhazov pro stávkující. Lidé pracující za mnou popsaných podmínek mohou pouze mlčky souhlasit s právě probíhající stávkou, sami však i dnes pracují ...
Co bude, pokud dojde ke generální stávce?
Co bude, až tito lidé vyjdou do ulic?
Opravdu necháte situaci dojít až tak daleko?

Přeji hezký den.

Josef -Pepíno- Němec

Tel.: +420 607 851 893 - momentálně nefunkční, protože mi z mého platu na telefon prostě nezbývá ...
E-mail: josef-nemec@hotmail.com
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.