"Vašku, začínáš blbnout..." řekl Jaromír Dušek

13. června 2011 v 18:51 | Parlamentní listy |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

"Doporučuji, aby vláda byla daleko, daleko rezolutnější. Já být na místě vlády a pražského primátora, tak bych se snažil po celé republice najmout soukromé autobusy, nahradil ty stávkující a řekl jim na shledanou, pokud nepřijdou," prohlásil v pondělí před novináři prezident Václav Klaus.


Prezidentův výrok pobouřil nejen odboráře, ale i politiky ve vysokých ústavních funkcích. Předseda Senátu Milan Štěch dokonce hovoří o jasném útoku na demokracii ze strany prezidenta. "Jestli pan prezident přirovnává demokracii ke křehké věci, tak po ní teď nevědomky hodil kamenem. On neví, co to může způsobit," uvedl předseda Senátu Milan Štěch. Fakt, že prezident republiky nemá ke všem občanům stejný přístup v jejich různých pozicích, je podle šéfa horní komory parlamentu známý. "Tyto činy bych očekával někde v zemích, kde demokracie není stabilní. Tady prostě nejsou na místě," říká dále Štěch a vzpomíná na Klausovu minulost, konkrétně na jeho práci z roku 1968. "Tehdy Klaus psal, že odbory mají velký význam ve společnosti zejména v tržním hospodářství, jelikož nutí zaměstnavatele, aby modernizovali pracoviště a zajišťovali potřeby zaměstnanců, na to už samozřejmě zapomněl, jak vidno z výroků," míní Štěch. Podle něj ale tato radikalizace prezidentových výroků nijak nepomůže v jeho další politické angažovanosti. "Nevím, jaké má úmysly v politice. Propuštění lidí a nasazování stávkokazů za to, že projeví své ústavní právo, je nesmysl. Hrubá chyba za hranou demokracie," uzavřel předseda Senátu, který v politické hierarchii zaujímá po hlavě státu druhou nejvyšší ústavní funkci.

"Vašku, Vašku běž do důchodu, začínáš blbnout," reagoval na prohlášení Klause bez okolků bývalý předseda železničářských odborů Jaromír Dušek a jedním dechem připomněl, že zažil Václava Klause o pár let mladšího v roli předsedy vlády, když chtěl na stávkující nahnat vojsko. "Chtěl povolat všechny železničáře do zbraně, aby armáda zajišťovala provoz na trati. Já sám jsem ho tehdy upozornil, že on a jeho vláda zrušila železniční vojsko, že to tedy nepůjde. Navíc jsem mu vysvětlil, že ženy strojvůdčí, vlakvedoucí a jiní nepodléhají všeobecné branné povinnosti," vzpomíná dále Dušek.

Podle něj by si Václav Klaus přál, aby stávka nebyla ještě z jiného důvodu - ve čtvrtek totiž slaví 70. narozeniny. "Bojí se, aby mu nějaký hujer nedovezl dárek, na který Václav čeká. Má jednoduše strach, aby se ti hujeři, kterým pomáhal rozkrádat republiku, v autech za tři čtyři miliony, mohli dostavit k němu na Hrad a popřát mu k narozeninám."

Podívejte se na VIDEO ČT24
Hyde Park s Bohumírem Dufkem,
předsedou Asociace samostatných odborů - ZDE

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.