Čachry na burze

10. srpna 2011 v 22:34 | Miloš Suchan |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"


Reálným účelem akciové burzy je dnes výhradně "přesun peněz mezi subjekty". Nejméně 80% (spíše daleko více), obchodů realizují velcí hráči, imaginárně tvrdí hoši z Wall Street, a to ve značné míře prostřednictvím automatických systémů. Díky ziskům po "krizi 2008", "přilévání peněz" i jiným vlivům jsou na trhu silnější, než kdykoliv předtím. Jejich zisky jsou založeny na pohybech trhu, jedno jakým směrem, přičemž pohyb dolů je vždy tak nějak rychlejší a spolehlivější. Trh, který se nehýbá, je pro jejich hospodaření katastrofou. Pokud si přiznáme, že burza z krátkodobého pohledu není perpetum mobile a pokud někdo získá, jiný musí tratit, tak vzniká otázka, kdo vlastně má na burze ty peníze "nechat".

Pomineme teoretickou myšlenku, "že velcí hráči bojují zejména mezi sebou". Historie říká, že drobný akciový investor vždy nastupuje jako poslední, těsně před pádem, zfanatizován předchozími růsty. S trochou odvahy lze říci, že už dlouhé roky je cílovou skupinou právě drobný investor a je to tedy nekonečný boj o jeho peníze. Zatím nikdo nenašel lepší a spolehlivější způsob, jak průběžně ožebračovat střední třídu, než je akciový trh.

Za připomenutí stojí skutečnost, že celého průběhu růstu po propadu v letech 2008-2009 se drobní investoři účastnili díky strachu a nedůvěře v další vývoj jen velmi málo. Chvilku tedy trvalo, než se jich na trhu sešlo dostatečné množství. Je třeba rovněž zmínit, že poslední "doba úvěrová" sebou přinesla i nebývalý rozmach nákupů finančních instrumentů na dluh, což má pozitivní efekt v tom, že člověk v určité fázi prodat musí, i kdyby nechtěl a možné pohyby na trzích tento fakt zajímavě exceleruje.

Právě můžeme on-line pozorovat, jak lidé sypou na trh poslední zbytky svých úspor a ani nepřemýšlejí nad tím, kdo vlastně ta obrovská množství prodávaných akcií vstřebává a kupuje. Tedy hodně sedlácky řečeno, principy jsou složitější... Pokud bychom měli popsat způsob, jak řízeně přinutit trhy k pádu, stačí vyčkat na vhodný okamžik s horší náladou, následně připojit nečekaný akcelerátor a mediálně ho podpořit.

Svět není jiný, než byl před 14 dny, nic se fakticky nezměnilo, stav firem, jejich výsledky a jakékoliv ekonomické argumenty jsou zapomenuty, trh ovlivňují pouze automaty firem přepnuté směrem dolů, zoufalí lidé, co prodávají akcie na úvěr a média, která živí negativní nálady. Tento stav bude trvat do té doby, než se "majitelé" trhu rozhodnou, že nadešel čas přepnout automaty druhým směrem. (celý článek)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.