Jak dlouho budeme trpět skrývání veřejných zakázek?

8. srpna 2011 v 18:03 | Jiří Skuhrovec |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Lze schovat zakázku na Internetu? Co vše dělají úřady pro to, aby se o jejich zakázkách firmy nedozvěděly?

Některé úřady vypisují své zakázky tak, aby co nejvíce znesnadnily jejich nalezení. Zatímco dříve se k tomuto účelu používaly nástěnky v temných koutech, dnes kvůli povinnosti zveřejnit informace na internetu hledají zadavatelé nové cesty jak informace skrýt i tam - a daří se jim.

Proč to dělají? Možná už zakázky mají předjednané vítěze, možná jen úředníci nechtějí aby se o zakázku příliš soutěžilo - je s tím moc práce, a roste riziko stížností. Tak jako tak je to pro daňového poplatníka špatně.

Jak na to?

Základní myšlenka přirozeně zůstává stále stejná: papír je nejlépe schovat mezi další papíry. To platí stejně pro fyzické dokumenty i pro webové stránky. Odlišnost při schovávání webových stránek ale spočívá v tom, že je musíte skrývat nejen před lidmi ale i před vyhledávači (ať už se jedná o Google, nebo o nástroje přímo pro vyhledávání zakázek).

Návod, jak stránku co nejlépe ukrýt přichází kupodivu soukromého sektoru. Firmy se totiž typicky snaží o úplně opačnou věc - své stránky maximálně zviditelnit. V rámci této snahy vytvořily celou vědu o tom, jak udělat své stránky maximálně nalezitelné - říká se jí Search engine optimization, zkráceně SEO. Zadavatelům stačí doporučené postupy obrátit naruby a mají svůj výsledek. Samotný tento článek byl inspirován zjištěním, že řada vypsaných zakázek, na které při našem výzkumu narážíme, nejen že doporučení pro lepší vyhledatelnost prostě ignoruje, spíš to vypadá že jsou cíleně stukturovány proti těmto doporučením. Úřady tedy provozují tedy jakési anti-SEO. Cíl je stejný jako v dobách skrytých nástěnek, jen samotný způsob ukrývání pokročil s technikou. (celý článek)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.